• Program "Żyj dobrze"

          • #Żyj#dobrze

            W ramach programu ,,Żyj dobrze” propagującego zdrowy styl życia, uczniowie kl. I i II przygotowali zdrowe kanapki. Własnoręcznie zrobione śniadanie z pełnowartościowych produktów z pewnością przekonało uczniów do wdrażania właściwych nawyków żywieniowych. Apetyczne, kolorowe kanapeczki smakowały wyśmienicie.

          • MAJOWE ŚWIĘTO

          • MAJOWE ŚWIĘTO

            Uroczystym wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się w naszej szkole apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Recytatorzy z kl. VI i VII deklamowali wiersze o wolności i niepodległości. Ze strony publiczności padły pytania, co to jest konstytucja i dlaczego zajmuje tak ważne miejsce w naszej historii.

            Wydarzenia z tamtych dni przybliżyli nam narratorzy z kl. VII w tekstach nawiązujących do okoliczności uchwalenia tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji w dniu 3 maja 1791 r.

            Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali tekstów. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierownictwem p. B. Górnickiej. Takie utwory jak "Piosenka młodego patrioty”, "Witaj, majowa jutrzenko", ,,Piękna jest nasza ziemia” i inne przejmująco wybrzmiały w wykonaniu młodych artystów. Widownia dołączyła do śpiewających i echa patriotycznych piosenek rozlegały się w całej szkole.

            Anna Budzik

          • Nie hejtuj!!!

          • Rany zadane słowami goją się długo.

            Często nie zdajemy sobie sprawy z siły jakie mają nasze słowa. Słowa wypowiadane przez Ciebie do innych mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie. Masz w sobie moc! Wykorzystaj ją mądrze! Niech Twoje słowa będą wsparciem dla innych!

            Pedagodzy

          • "Przemoc werbalna..." - warsztaty

          • W ramach działań profilaktycznych uczniowie klas 1-8 wzięli udział w warsztatach pt. „Przemoc werbalna - czyli o krzywdzącej sile słów”. Celem warsztatów było przekazanie uczniom, że przemoc werbalna jest tak samo krzywdząca jak fizyczna oraz przedstawienie im konsekwencji jakie za sobą niesie.

            Korzyści jakie przyniesie uczniom warsztat:

            • uświadomienie, czym jest przemoc werbalna i jakie są jej formy,

            • zrozumienie przyczyn stosowania agresji słownej,

            • poznanie konsekwencji dla sprawcy i ofiary przemocy werbalnej,

            • nabycie umiejętności skutecznej komunikacji bez wulgaryzmów,

            • wypracowanie asertywnej postawy wobec osoby stosującej przemoc werbalną.

            Warsztaty prowadzone metodami aktywnymi, angażowały uczniów, którzy rozmawiali na temat mocy słów, zdobyli również umiejętności pozwalające na skuteczne rozwiązywanie pojawiających się sytuacji konfliktowych oraz stworzyli Kodeks przeciw przemocy.

            Pedagodzy

          • Pozytywna dyscyplina

          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole Pani Psycholog oraz Certyfikowany Edukator Pozytywnej Dyscypliny - Marta Rzewuska -przeprowadziła szkolenie dla rodziców z Pozytywnej Dyscypliny. Jest to metoda wychowawcza polegająca na wyznaczaniu zasad i reguł w oparciu o szacunek i miłość, a także uczenie dzieci tego, co my uznajemy za ważne.

            Bardzo dziękujemy za obecność.

          • Dzień Ziemi 2024

          • Już od rana uśmiechnięte słońce przyglądało się działaniom uczniów naszej szkoły, którzy rozpoczęli świętowanie Dnia Ziemi od zasadzenia drzewek i krzewów na terenie placówki ( p. Justyna zakupiła śliczne roślinki - migdałowce, forsycje, bzy i katalpy).

            Następnie autokarami udaliśmy się do siedziby Koła Łowieckiego TROP w Kiedrzynie. Korzystając z ładnej pogody uczniowie grali w piłkę, gry planszowe, malowali i podziwiali przepiękny krajobraz.

            Czytali ,,Bon ton w przyrodzie” i inne książki, wpisując się tym w obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich (p. Bibliotekarka zabrała na wyjazd chyba pół biblioteki ). Cóż może być przyjemniejszego od słuchania fragmentu z ,,Tajemniczego ogrodu” o rudziku, kiedy obok słychać ptasie trele?

            Cóż może być przyjemniejszego od słuchania wierszyka o niesfornym jeżyku, kiedy w zaroślach przemyka kolczaste zwierzątko?

            W tym czasie p. Szymon i p. Marcin zajęli się rozpalaniem ogniska i grillowaniem. Każdy dostał pieczoną kiełbaskę, a łasuchy (tych nie brakowało) nawet więcej.

            Po poczęstunku nie zapomnieliśmy po sobie posprzątać, bo wiemy, jak dbać o naszą Ziemię każdego dnia, nie tylko w dniu Jej święta.

            Cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu TROP za użyczenie swojej siedziby i tym samym podarowanie dzieciom radości, uśmiechu i zabawy.

            A. Budzik

          • #AktywniBłękitni

          • Uczniowie kl. 7 realizując program #AktywniBłękitni, w minionym tygodniu na lekcji geografii, skupili się na zagadnieniach związanych z obiegiem wody, zjawiskiem suszy, zagrożeniami występowania suszy w Polsce. Program ma na celu zdobycie przez uczniów szerokiej wiedzy na temat ekologii, w tym ochrony środowiska, rekreacji wodnej oraz zagrożeń, jakie niesie woda.

          • Lekcja otwarta dla Przedszkolaków

          • Przedszkolaki z Przedszkola Przyjaciół Kubusia Puchatka gościły na lekcji otwartej w klasie pierwszej, której celem było kształtowanie umiejętności wykonywania obliczeń pieniężnych. Zajęcia były świetną okazją, aby przyszli uczniowie przekonali się jak przebiega nauka w szkole, a najciekawszą częścią lekcji okazała się zabawa w sklep.

          • Święto Chrztu Polski

          • W 2019 roku Sejm oficjalnie ustanowił Święto Chrztu Polski 14 kwietnia.

            W poniedziałek, 15.04.2024r., odbył się w naszej Szkole uroczysty apel z okazji 1058 rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie z klas V-VIII przygotowali montaż słowno-muzyczny, dzięki któremu społeczność szkolna miała okazję do celebracji i refleksji nad naszym dziedzictwem oraz wartościami, które przez wieki kształtowały nasz kraj. Chrzest Mieszka I to kamień milowy historii. Mistrz malarstwa historycznego, Jan Matejko, na swoim obrazie pt. ,,Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965" przedstawił scenę zbiorowego przyjęcia chrztu jako symboliczne pojawienie się zachodniej cywilizacji na ziemiach Polan. W czasie akademii oprócz narracji historycznych
            i wierszy wybrzmiały takie pieśni jak: ,,Hymn III Tysiąclecia - Wypłyń na głębię", ,,Chrzest naszą nadzieją". Na zakończenie apelu popłynęła piękna pieśń ,,Zdumienie" - tryptyk rzymski w wykonaniu uczennicy klasy szóstej.

            Pani Dyrektor podkreśliła jak ważna jest świadomość własnych korzeni, o których nigdy nie wolno nam zapomnieć.

            ,,…Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być - Gdzie jesteś, źródło?... Gdzie jesteś źródło?!"

            Jan Paweł lI

            Organizatorzy

          • Nawigacja w Każdą Pogodę

          • Nasza szkoła przystąpiła do szkolnej inicjatywy profilaktycznej Nawigacja w Każdą Pogodę. Program ten został opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki”, który umożliwia wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy. Celem ogólnym programu była poprawa kondycji psychicznej uczniów i zapobieganie problemom mogącym wynikać z jej pogorszenia (w tym m.in. przemocy, korzystaniu z substancji psychoaktywnych, uzależnieniom behawioralnym). Nawigacja w Każdą Pogodę realizowana była od października do lutego w klasach V-VIII. Z przyjemnością informujemy, że zostały zrealizowane wszystkie warunki programu i otrzymaliśmy Certyfikat.

            Pedagodzy

          • III MIEJSCE W MINI PIŁCE NOŻNEJ!

          • Mistrzostwa Powiatu Białobrzeskiego w piłce nożnej chłopców klas 4-6.

            Turniej odbył się 10.04.2024 w Białobrzegach.

            Udział wzięło 6 szkół z powiatu białobrzeskiego: Stromiec, Stary Gózd, Wyśmierzyce, Czarnocin, Przybyszewski, Białobrzegi

            Drużynę z Wyśmierzyc reprezentowali:

            1.Kacper Kacprzak

            2. Kuźma Krystian

            3. Franciszek Burakowski

            4. Wiktor Sęk

            5. Michał Foltyn

            6. Bartłomiej Kieroński

            7. Antoni Olczak

            8. Grzegorz Górnicki

            Przy brakach ważnych zawodników Jakuba Kużmy i Szymona Bartuszka, nasi uczniowie wywalczyli III miejsce w powiecie.

            MOC BYLA Z NAMI!

            Szymon Gaca

          • Czytanie pod chmurką

          • Każda okazja może być dobra, żeby poczytać. Lekcje nie muszą być nudne i odbywać się tylko w budynku szkolnym. Uczniowie klasy IIIA wybrali się z książką do parku, aby na świeżym powietrzu poczytać piękne baśnie H. Ch. Andersena i przenieść się do magicznego świata. Słoneczna pogoda sprzyjała cudownej lekturze.

          • Spotkanie z pedagogiem specjalnym

          • Spotkanie z pedagogiem specjalnym

            Choć każdy z nas wie, że w szkołach zatrudniani są pedagodzy specjalni, nie zawsze mamy świadomość, czym tak właściwie się oni zajmują. Osoby na tym stanowisku pomagają w rozwiązywaniu problemów – zarówno pedagogicznych, jak i wychowawczych. Współpracują z nauczycielami, wychowawcami i innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami. Pedagog specjalny pełni rolę zarówno wspomagającą jak i wspierającą.

            3 kwietnia uczniowie klas I – IV odwiedzili gabinet pedagoga specjalnego, poznali zakres obowiązków oraz mieli okazję dowiedzieć się na czym polega jego praca.

            Pedagog specjalny – Ewa Górnicka

          • Z wizytą w Przedszkolu Przyjaciół Kubusia Puchatka

          • W środę, 3 kwietnia odpowiadając na zaproszenie Pani Dyrektor Katarzyny Centki, odwiedziliśmy Przedszkole Przyjaciół Kubusia Puchatka w Wyśmierzycach z przedstawieniem pt. „Smerfy” przygotowanym przez grupę teatralną naszej szkoły.

            Dziękujemy za wspaniałe spotkanie!!

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

            Autyzm to zaburzenie rozwojowe obejmujące wiele sfer funkcjonowania człowieka. Charakteryzuje się zespołem cech, które w znacznym stopniu utrudniają budowanie prawidłowych relacji. Osoby ze spectrum autyzmu nie lubią zmian. Czują się bezpiecznie, gdy wiedzą, co się wydarzy. Inaczej odbierają bodźce z zewnątrz, dlatego bywa, że codzienność jest dla nich trudna.

            Pamiętaj!

            Najpierw jest człowiek, a później jego diagnoza. Każdy z nas jest inny, wyjątkowy, piękny bez względu na to, czy jest w spektrum czy też nie. Słowo spektrum oznacza, że osoby z taką diagnozą są różnorodne, nie ma dwóch takich samych osób z autyzmem. Świat ludzi w spektrum można porównać do motyli na łące, każdy jest inny, kolorowy, unikatowy.

            Dzień Świadomości Autyzmu to doskonała okazja, aby przybliżyć wszystkim specyfikę tego zaburzenia, a sławni ludzie w spektrum autyzmu udowadniają, że łączy ich zdolność do wyjątkowych osiągnięć w różnych dziedzinach.

            Pedagodzy

    • Aktualności

      Co nowego w szkole?
        • Program "Żyj dobrze"
        • 07.05.2024
        • #Żyj#dobrze

          W ramach programu ,,Żyj dobrze” propagującego zdrowy styl życia, uczniowie kl. I i II przygotowali zdrowe kanapki. Własnoręcznie zrobione śniadanie z pełnowartościowych produktów z pewnością przekonało uczniów do wdrażania właściwych nawyków żywieniowych. Apetyczne, kolorowe kanapeczki smakowały wyśmienicie.

        • MAJOWE ŚWIĘTO
        • 26.04.2024
        • MAJOWE ŚWIĘTO

          Uroczystym wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się w naszej szkole apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Recytatorzy z kl. VI i VII deklamowali wiersze o wolności i niepodległości. Ze strony publiczności padły pytania, co to jest konstytucja i dlaczego zajmuje tak ważne miejsce w naszej historii.

          Wydarzenia z tamtych dni przybliżyli nam narratorzy z kl. VII w tekstach nawiązujących do okoliczności uchwalenia tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji w dniu 3 maja 1791 r.

          Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali tekstów. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierownictwem p. B. Górnickiej. Takie utwory jak "Piosenka młodego patrioty”, "Witaj, majowa jutrzenko", ,,Piękna jest nasza ziemia” i inne przejmująco wybrzmiały w wykonaniu młodych artystów. Widownia dołączyła do śpiewających i echa patriotycznych piosenek rozlegały się w całej szkole.

          Anna Budzik

        • Nie hejtuj!!!
        • 26.04.2024
        • Rany zadane słowami goją się długo.

          Często nie zdajemy sobie sprawy z siły jakie mają nasze słowa. Słowa wypowiadane przez Ciebie do innych mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie. Masz w sobie moc! Wykorzystaj ją mądrze! Niech Twoje słowa będą wsparciem dla innych!

          Pedagodzy

        • "Przemoc werbalna..." - warsztaty
        • 23.04.2024
        • W ramach działań profilaktycznych uczniowie klas 1-8 wzięli udział w warsztatach pt. „Przemoc werbalna - czyli o krzywdzącej sile słów”. Celem warsztatów było przekazanie uczniom, że przemoc werbalna jest tak samo krzywdząca jak fizyczna oraz przedstawienie im konsekwencji jakie za sobą niesie.

          Korzyści jakie przyniesie uczniom warsztat:

          • uświadomienie, czym jest przemoc werbalna i jakie są jej formy,

          • zrozumienie przyczyn stosowania agresji słownej,

          • poznanie konsekwencji dla sprawcy i ofiary przemocy werbalnej,

          • nabycie umiejętności skutecznej komunikacji bez wulgaryzmów,

          • wypracowanie asertywnej postawy wobec osoby stosującej przemoc werbalną.

          Warsztaty prowadzone metodami aktywnymi, angażowały uczniów, którzy rozmawiali na temat mocy słów, zdobyli również umiejętności pozwalające na skuteczne rozwiązywanie pojawiających się sytuacji konfliktowych oraz stworzyli Kodeks przeciw przemocy.

          Pedagodzy

        • Pozytywna dyscyplina
        • 23.04.2024
        • W dniu dzisiejszym w naszej szkole Pani Psycholog oraz Certyfikowany Edukator Pozytywnej Dyscypliny - Marta Rzewuska -przeprowadziła szkolenie dla rodziców z Pozytywnej Dyscypliny. Jest to metoda wychowawcza polegająca na wyznaczaniu zasad i reguł w oparciu o szacunek i miłość, a także uczenie dzieci tego, co my uznajemy za ważne.

          Bardzo dziękujemy za obecność.

        • Dzień Ziemi 2024
        • 23.04.2024
        • Już od rana uśmiechnięte słońce przyglądało się działaniom uczniów naszej szkoły, którzy rozpoczęli świętowanie Dnia Ziemi od zasadzenia drzewek i krzewów na terenie placówki ( p. Justyna zakupiła śliczne roślinki - migdałowce, forsycje, bzy i katalpy).

          Następnie autokarami udaliśmy się do siedziby Koła Łowieckiego TROP w Kiedrzynie. Korzystając z ładnej pogody uczniowie grali w piłkę, gry planszowe, malowali i podziwiali przepiękny krajobraz.

          Czytali ,,Bon ton w przyrodzie” i inne książki, wpisując się tym w obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich (p. Bibliotekarka zabrała na wyjazd chyba pół biblioteki ). Cóż może być przyjemniejszego od słuchania fragmentu z ,,Tajemniczego ogrodu” o rudziku, kiedy obok słychać ptasie trele?

          Cóż może być przyjemniejszego od słuchania wierszyka o niesfornym jeżyku, kiedy w zaroślach przemyka kolczaste zwierzątko?

          W tym czasie p. Szymon i p. Marcin zajęli się rozpalaniem ogniska i grillowaniem. Każdy dostał pieczoną kiełbaskę, a łasuchy (tych nie brakowało) nawet więcej.

          Po poczęstunku nie zapomnieliśmy po sobie posprzątać, bo wiemy, jak dbać o naszą Ziemię każdego dnia, nie tylko w dniu Jej święta.

          Cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu TROP za użyczenie swojej siedziby i tym samym podarowanie dzieciom radości, uśmiechu i zabawy.

          A. Budzik

        • #AktywniBłękitni
        • 23.04.2024
        • Uczniowie kl. 7 realizując program #AktywniBłękitni, w minionym tygodniu na lekcji geografii, skupili się na zagadnieniach związanych z obiegiem wody, zjawiskiem suszy, zagrożeniami występowania suszy w Polsce. Program ma na celu zdobycie przez uczniów szerokiej wiedzy na temat ekologii, w tym ochrony środowiska, rekreacji wodnej oraz zagrożeń, jakie niesie woda.