• Projekt OSEhero i Bezpieczni w Sieci

          • #osehero #nask #bezpieczniwsieci

            W ramach uczestnictwa w projekcie #OSEhero uczniowie klasy VII zrealizowali projekt edukacyjny "Bezpieczni w Sieci", mający na celu podniesienie ich kompetencji cyfrowych. Projekt trwający od stycznia do końca kwietnia 2024 r. został przygotowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Uczniowie pogłębili wiedzę z obszaru bezpieczeństwa w Internecie, m.in.: prywatności w sieci, cyberprzemocy, nielegalnych i szkodliwych treści, fałszywych informacji, a potwierdzeniem ukończenia szkolenia w systemie e-learningowym będą indywidualne certyfikaty dla każdego uczestnika z wyszczególnieniem tematyki zrealizowanych kursów. Efektem nabytej wiedzy są plakaty na temat cyfrowego bezpieczeństwa, przygotowane przez siódmoklasistów.

            Beata Górnicka

          • Egzamin ósmoklasisty - matematyka

          • Dzisiaj odbył się drugi dzień zmagań naszych ósmoklasistów z arkuszem egzaminacyjnym. Prym wiodła królowa nauk - matematyka.

            Zadania typu prawda - fałsz, miary kątów, wyrażenia algebraiczne, układ współrzędnych, pola figur i wiele innych zadań.

            Ufff, czekamy na angielski…

          • Egzamin ósmoklasisty

          • Egzaminem z języka polskiego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli maraton egzaminacyjny.

            Wszyscy bardzo się stresowali, w końcu to pierwszy tak istotny sprawdzian wiedzy.

            Najbardziej obawiali się epopei narodowej, ale los okazał się łaskawy. Mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się do tekstów zamieszczonych w arkuszu: fragmentu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego (o akcji zrywania faszystowskich flag przez Alka i Rudego), fragmentu książki francuskiegofilozofa Frédérica Lenoira "O szczęściu. Podróż filozoficzna" i wiersza Czesława Miłosza "Dar". Musieli też napisać tekst własny – wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w tematów. Jeden miał charakter argumentacyjny, drugi - charakter twórczy.

            Po wyjściu z sal egzaminacyjnych emocje powoli opadały; na twarzach pojawił się uśmiech i zadowolenie.

            Przed naszą gromadką jutro egzamin z matematyki, a następnie z języka angielskiego.

            Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik - będzie znany 3 lipca br. - ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

            Dopingujemy i życzymy owocnych wyników.

          • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów

          • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

            W dniach 9-10 maja uczniowie klasy III pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty wydawnictwa OPERON. Jest to coroczna akcja Operonu mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Dostarcza on szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej, praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz wiadomości przyrodniczych. Tegoroczny sprawdzian składał się z czterech arkuszy testowych: język polski „No to jedziemy!” – słuchanie ze zrozumieniem, język polski „Dzień z życia klasy III c” – czytanie ze zrozumieniem, matematyka „Dzień z życia klasy III c”, przyroda. Nasi trzecioklasiści poważnie podeszli do tego zadania, założyli galowy strój, napisali sprawdzian, a teraz czekają na wyniki.

            Trzymamy kciuki!!!

          • Wyśpiewany sukces

          • #FestiwalPiosenkioZdrowiu #sanepidbialobrzegi #zdrowie #radość

            Brawa dla Wokalistów!

            Uczniowie klas 1-3 wyśpiewali pierwsze miejsce w etapie powiatowym 31. Festiwalu Piosenki o Zdrowiu , a tym samym zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 6 czerwca w Siedlcach.

            Wielkie gratulacje dla Małych Artystów oraz Rodziców. Oto lista członków zespołu, którzy wytrwale przygotowywali się do prezentacji na scenie Starostwa Powiatowego w Białobrzegach i zapracowali sobie na ten sukces:

            kl. 1

            Zuzanna Kacprzak

            Hanna Sambor

            Franciszek Sęk

            kl. 2

            Katarzyna Ajdukiewicz

            Lena Kawecka

            Nina Lipiec

            Julia Miazga

            Jagoda Łysakowska

            Amelia Żak

            kl. 3

            Aleksandra Piwowar

            Życzymy dalszych sukcesów wokalnych oraz powodzenia w następnym etapie!!!

            Beata Górnicka

          • "Ziemię kochamy i o nią dbamy" - konkurs

          • "Ziemię kochamy i o nią dbamy"

            26 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego pod nazwą "Ziemię kochamy i o nią dbamy". Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się wspaniałym talentem. Jury wyłoniło zwycięzców. Gratulujemy naszym wspaniałym uczniom, którzy wykazali się kreatywnością, pomysłowością i doskonałymi umiejętnościami.

          • Program "Żyj dobrze"

          • #Żyj#dobrze

            W ramach programu ,,Żyj dobrze” propagującego zdrowy styl życia, uczniowie kl. I i II przygotowali zdrowe kanapki. Własnoręcznie zrobione śniadanie z pełnowartościowych produktów z pewnością przekonało uczniów do wdrażania właściwych nawyków żywieniowych. Apetyczne, kolorowe kanapeczki smakowały wyśmienicie.

          • MAJOWE ŚWIĘTO

          • MAJOWE ŚWIĘTO

            Uroczystym wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się w naszej szkole apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Recytatorzy z kl. VI i VII deklamowali wiersze o wolności i niepodległości. Ze strony publiczności padły pytania, co to jest konstytucja i dlaczego zajmuje tak ważne miejsce w naszej historii.

            Wydarzenia z tamtych dni przybliżyli nam narratorzy z kl. VII w tekstach nawiązujących do okoliczności uchwalenia tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji w dniu 3 maja 1791 r.

            Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali tekstów. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierownictwem p. B. Górnickiej. Takie utwory jak "Piosenka młodego patrioty”, "Witaj, majowa jutrzenko", ,,Piękna jest nasza ziemia” i inne przejmująco wybrzmiały w wykonaniu młodych artystów. Widownia dołączyła do śpiewających i echa patriotycznych piosenek rozlegały się w całej szkole.

            Anna Budzik

          • Nie hejtuj!!!

          • Rany zadane słowami goją się długo.

            Często nie zdajemy sobie sprawy z siły jakie mają nasze słowa. Słowa wypowiadane przez Ciebie do innych mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie. Masz w sobie moc! Wykorzystaj ją mądrze! Niech Twoje słowa będą wsparciem dla innych!

            Pedagodzy

          • "Przemoc werbalna..." - warsztaty

          • W ramach działań profilaktycznych uczniowie klas 1-8 wzięli udział w warsztatach pt. „Przemoc werbalna - czyli o krzywdzącej sile słów”. Celem warsztatów było przekazanie uczniom, że przemoc werbalna jest tak samo krzywdząca jak fizyczna oraz przedstawienie im konsekwencji jakie za sobą niesie.

            Korzyści jakie przyniesie uczniom warsztat:

            • uświadomienie, czym jest przemoc werbalna i jakie są jej formy,

            • zrozumienie przyczyn stosowania agresji słownej,

            • poznanie konsekwencji dla sprawcy i ofiary przemocy werbalnej,

            • nabycie umiejętności skutecznej komunikacji bez wulgaryzmów,

            • wypracowanie asertywnej postawy wobec osoby stosującej przemoc werbalną.

            Warsztaty prowadzone metodami aktywnymi, angażowały uczniów, którzy rozmawiali na temat mocy słów, zdobyli również umiejętności pozwalające na skuteczne rozwiązywanie pojawiających się sytuacji konfliktowych oraz stworzyli Kodeks przeciw przemocy.

            Pedagodzy

          • Pozytywna dyscyplina

          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole Pani Psycholog oraz Certyfikowany Edukator Pozytywnej Dyscypliny - Marta Rzewuska -przeprowadziła szkolenie dla rodziców z Pozytywnej Dyscypliny. Jest to metoda wychowawcza polegająca na wyznaczaniu zasad i reguł w oparciu o szacunek i miłość, a także uczenie dzieci tego, co my uznajemy za ważne.

            Bardzo dziękujemy za obecność.

          • Dzień Ziemi 2024

          • Już od rana uśmiechnięte słońce przyglądało się działaniom uczniów naszej szkoły, którzy rozpoczęli świętowanie Dnia Ziemi od zasadzenia drzewek i krzewów na terenie placówki ( p. Justyna zakupiła śliczne roślinki - migdałowce, forsycje, bzy i katalpy).

            Następnie autokarami udaliśmy się do siedziby Koła Łowieckiego TROP w Kiedrzynie. Korzystając z ładnej pogody uczniowie grali w piłkę, gry planszowe, malowali i podziwiali przepiękny krajobraz.

            Czytali ,,Bon ton w przyrodzie” i inne książki, wpisując się tym w obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich (p. Bibliotekarka zabrała na wyjazd chyba pół biblioteki ). Cóż może być przyjemniejszego od słuchania fragmentu z ,,Tajemniczego ogrodu” o rudziku, kiedy obok słychać ptasie trele?

            Cóż może być przyjemniejszego od słuchania wierszyka o niesfornym jeżyku, kiedy w zaroślach przemyka kolczaste zwierzątko?

            W tym czasie p. Szymon i p. Marcin zajęli się rozpalaniem ogniska i grillowaniem. Każdy dostał pieczoną kiełbaskę, a łasuchy (tych nie brakowało) nawet więcej.

            Po poczęstunku nie zapomnieliśmy po sobie posprzątać, bo wiemy, jak dbać o naszą Ziemię każdego dnia, nie tylko w dniu Jej święta.

            Cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu TROP za użyczenie swojej siedziby i tym samym podarowanie dzieciom radości, uśmiechu i zabawy.

            A. Budzik

          • #AktywniBłękitni

          • Uczniowie kl. 7 realizując program #AktywniBłękitni, w minionym tygodniu na lekcji geografii, skupili się na zagadnieniach związanych z obiegiem wody, zjawiskiem suszy, zagrożeniami występowania suszy w Polsce. Program ma na celu zdobycie przez uczniów szerokiej wiedzy na temat ekologii, w tym ochrony środowiska, rekreacji wodnej oraz zagrożeń, jakie niesie woda.

          • Lekcja otwarta dla Przedszkolaków

          • Przedszkolaki z Przedszkola Przyjaciół Kubusia Puchatka gościły na lekcji otwartej w klasie pierwszej, której celem było kształtowanie umiejętności wykonywania obliczeń pieniężnych. Zajęcia były świetną okazją, aby przyszli uczniowie przekonali się jak przebiega nauka w szkole, a najciekawszą częścią lekcji okazała się zabawa w sklep.

          • Święto Chrztu Polski

          • W 2019 roku Sejm oficjalnie ustanowił Święto Chrztu Polski 14 kwietnia.

            W poniedziałek, 15.04.2024r., odbył się w naszej Szkole uroczysty apel z okazji 1058 rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie z klas V-VIII przygotowali montaż słowno-muzyczny, dzięki któremu społeczność szkolna miała okazję do celebracji i refleksji nad naszym dziedzictwem oraz wartościami, które przez wieki kształtowały nasz kraj. Chrzest Mieszka I to kamień milowy historii. Mistrz malarstwa historycznego, Jan Matejko, na swoim obrazie pt. ,,Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965" przedstawił scenę zbiorowego przyjęcia chrztu jako symboliczne pojawienie się zachodniej cywilizacji na ziemiach Polan. W czasie akademii oprócz narracji historycznych
            i wierszy wybrzmiały takie pieśni jak: ,,Hymn III Tysiąclecia - Wypłyń na głębię", ,,Chrzest naszą nadzieją". Na zakończenie apelu popłynęła piękna pieśń ,,Zdumienie" - tryptyk rzymski w wykonaniu uczennicy klasy szóstej.

            Pani Dyrektor podkreśliła jak ważna jest świadomość własnych korzeni, o których nigdy nie wolno nam zapomnieć.

            ,,…Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być - Gdzie jesteś, źródło?... Gdzie jesteś źródło?!"

            Jan Paweł lI

            Organizatorzy

          • Nawigacja w Każdą Pogodę

          • Nasza szkoła przystąpiła do szkolnej inicjatywy profilaktycznej Nawigacja w Każdą Pogodę. Program ten został opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki”, który umożliwia wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy. Celem ogólnym programu była poprawa kondycji psychicznej uczniów i zapobieganie problemom mogącym wynikać z jej pogorszenia (w tym m.in. przemocy, korzystaniu z substancji psychoaktywnych, uzależnieniom behawioralnym). Nawigacja w Każdą Pogodę realizowana była od października do lutego w klasach V-VIII. Z przyjemnością informujemy, że zostały zrealizowane wszystkie warunki programu i otrzymaliśmy Certyfikat.

            Pedagodzy

    • Aktualności

      Co nowego w szkole?
        • Lekcja języka polskiego
        • 07.03.2024
        • Czy marzenia mogą się spełniać? Przekonali się o tym bohaterowie lektury ,, Czerwone krzesło”Uczniowie kl. VI wykonali własne krzesła, używając do tego kartek wyprodukowanych...może też z magicznego drzewa? Dołączyli swoje marzenia i teraz czekają na ich spełnienie..

        • Young Master of English
        • 07.03.2024
        • 7-go marca 2024 odbył się Szkolny Konkurs Językowy "Young Master of English". W konkursie swoich sił w rozwiązywaniu zadań językowych spróbowało 16 uczniów z klas I-III. Tematyka zadań obejmowała treści programowe I etapu edukacyjnego. Mamy nadzieję, że konkurs nie okaże się zbyt trudny a wśród naszych podopiecznych, którzy wzięli udział w konkursie będą prawdziwi znawcy tematu.

          Organizatorzy

          Katarzyna Głaczkowska

          Marcin Dygant

        • Lekcja zawodoznawcza
        • 07.03.2024
        • W ramach zajęć doradztwa zawodowego 4 marca w naszej szkole odbyły się warsztaty kosmetyczne i fryzjerskie. Lekcja zawodoznawcza zorganizowana była dla uczniów kl. 7 i 8, gdyż to w tym roku nasi ósmoklasiści stoją przed wyborem ścieżki kształcenia. Dzięki życzliwości Pani Olgi Żak i Pani Żanety Omen uczniowie poznali specyfikę pracy zawodu kosmetyczki i fryzjera. Mogli na własnej skórze poczuć efekty pracy danego zawodu. Dowiedzieli się również, iż w obu profesjach niezbędne są umiejętności manualne, wyobraźnia, kreatywność, ale także niezwykle ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktów oraz pasja. Kto wie, być może przeprowadzone warsztaty będą inspiracją do podjęcia działań w wybranym kierunku.

          doradca zawodowy

          Karolina Narożnik

        • SZKOLNY WOLONTARIAT DZIAŁA!
        • 06.03.2024
        • „By móc kochać ludzi, trzeba umieć kochać zwierzęta”.

          Dla wielu z nas pies czy kot staje się członkiem rodziny, wiernym i oddanym przyjacielem, dlatego też mali ludzie o wielkich sercach z naszej szkoły włączyli się w akcje zbiórki karmy dla schroniska w Małe Boże. Celem akcji było kształtowanie właściwych postaw wobec zwierząt potrzebujących pomocy, uwrażliwienie na ich los. Zbiórka miała również uświadomić uczniom, jak ważna jest bezinteresowna pomoc. Cieszymy się, że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny uczniom naszej szkoły. Dziękujemy serdecznie wszystkim uczniom, którzy wzięli w niej udział i rodzicom za włączenie się w zorganizowaną akcję charytatywną. Dzielenie się tym co mamy – to dobry nawyk!

          Duże podziękowania należą się Państwu Oldze i Hubertowi Żak, którzy pomogli przewieźć wszystkie produkty do schroniska.

          Opiekunowie wolontariatu

        • Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
        • 06.03.2024
        • „…bo chcieli być wolni…”  Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 

          Za nami lekcja trudnej historii. 5 marca upamiętniliśmy tragiczne powojenne losy żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy prowadzili nierówną walkę o suwerenność i niepodległość Polski. W hołdzie Żołnierzom Niezłomnym wykonawcy przedstawili sylwetki najwierniejszych obrońców Rzeczypospolitej: Zygmunta Szendzielarza, Hieronima Dekutowskiego, Józefa Kurasia, Witolda Pileckiego oraz Danuty Siedzikówny. Uroczystość dopełniły pieśni patriotyczne, gra uczniów na fletach, dekoracja z prac plastycznych oraz trzymane w rękach uczniów biało-czerwone chorągiewki. Przedstawienie dostarczyło odbiorcom wiele niezapomnianych wrażeń.

          Dzięki zaangażowaniu Pana Burmistrza Wyśmierzyc Wojciecha Sępioła uroczysty apel uświetniła wizyta gości: Pana płk Łukasza Baranowskiego Szefa Oddziału Współpracy Cywilno-Wojskowej w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej wraz z reprezentantami orkiestry wojskowej oraz Pana Stanisława Podpory Przewodniczącego Rady Miejskiej.

          Z wyrazami szacunku Dyrektor Szkoły Urszula Imbor, Rada Pedagogiczna, Uczniowie Szkoły

          Podczas apelu, z ogromną przyjemnością, ogłosiliśmy wyniki konkursu plastycznego „Moja Ojczyzna Polska” dla klas I-III oraz „Żołnierze Wyklęci - Bohaterowie Niezłomni” dla klas IV-VIII. Dla każdego Nagrodzonego i Wyróżnionego uczestnika wybrzmiały fanfary w wykonaniu Orkiestry Wojskowej.

          Nagrodzono pracę w kategorii klas I - III: I – Zuzanny Kacprzak, II – Szymona Kałuży, III – Jagody Łabędzkiej ex aequo Aleksandry Tomczyk; w kategorii klas IV- VIII: I – Bartłomieja Nowaka, II – Emilii Miazgi, III – Magdaleny Jagiełło.

          Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom konkurs za piękne prace, wspaniałe pomysły i zaangażowanie. Nagrodzonym i Wyróżnionym GRATULUJEMY TALENTU!

          Elżbieta Popiel

        • Gratulacje dla recytatorów
        • 06.03.2024
        • Za nami powiatowe eliminacje do konkursów recytatorskich. Ogółem do konkursów w Białobrzegach przystąpiło 105 recytatorów. Naszą Szkołę godnie reprezentowali: Zuzanna Kacprzak (kl. I), Karolina Sokołowska i Amelia Żak (kl. II), Wiktoria Ajdukiewicz (kl. IV), Amelia Narożnik (kl. V) i Piotr Ajdukiewicz (kl. VI).

          WYRÓŻNIENIE w 47. Konkursie Recytatorskim ,,Warszawska Syrenka" otrzymała Zuzanna Kacprzak, natomiast WYRÓŻNIENIE w XLI Małym Konkursie Recytatorskim uzyskała Amelia Żak.

          Gratulujemy Wszystkim Uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.

        • Integracja w szkole
        • 06.03.2024
        • W naszej szkole nawet w czasie przerw międzylekcyjnych nie ma nudy !!!

          Nauczyciele i Panie z obsługi ramię w ramię z uczniami ! To się nazywa INTEGRACJA …

        • Pomarańczowa Energia z Fundacją Klementyna
        • 28.02.2024
        • Pomarańczowa Energia - Stop przemocy w rodzinie.

          Przemoc w rodzinie ciągle jest postrzegana w sposób stereotypowy. Od razu przed oczami mamy obraz przemocy fizycznej, bicia, kopania. Rzeczywistość często jednak jest inna, o czym warto mówić głośno.

          W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie uczniów klas I-VIII z paniami z Fundacji Klementyna, które przekazały uczniom jakie mamy rodzaje przemocy oraz jak odpowiednio reagować na przemoc. W trakcie spotkania, podczas zabawy pokazały, jak język nienawiści można w łatwy i prosty sposób zamienić na język miłości. Zwrócono również uwagę, aby uczniowie umieli zauważać i nazywać agresję oraz przemoc, które występują w różnej formie i postaci.

        • Lekcja zawodoznawcza w Galerii Smaku
        • 28.02.2024
        • W ramach realizacji zagadnień z doradztwa zawodowego uczniowie kl. 7 i 8 uczestniczyli w lekcji zawodoznawczej zorganizowanej przez właścicieli restauracji Galeria Smaku w Wyśmierzycach.

          Uczniowie poznali specyfikę pracy kucharza, kelnera, florysty, menagera. Właścicielka, Pani Basia, doskonale naświetliła kwestie zarządzania i logistyki związane z restauracją. Dowiedzieliśmy się, że kucharz tutejszej restauracji - pan Krzysztof - przyuczał się zawodu u boku samej Magdy Gessler i że zawód kelnera to najbardziej odpowiedzialna funkcja. Pani Karolina, młoda i energiczna kelnerka, realnie przedstawiła obowiązki wykonywanego przez nią zawodu. Pan florysta stwierdził, iż najlepiej tworzyć kompozycje kwiatowe nocą, kiedy panuje spokój. Uczniowie pozyskali informacje, iż każdy z zawodów branży gastronomicznej wymaga przede wszystkim chęci i zaangażowania. To praca dla ludzi z pasją, którzy lubią nieszablonowość i niespodzianki. Serdecznie dziękujemy za pyszny poczęstunek, który osłodził nasze spotkanie.

          doradca zawodowy Karolina Narożnik