• Projekt OSEhero i Bezpieczni w Sieci

          • #osehero #nask #bezpieczniwsieci

            W ramach uczestnictwa w projekcie #OSEhero uczniowie klasy VII zrealizowali projekt edukacyjny "Bezpieczni w Sieci", mający na celu podniesienie ich kompetencji cyfrowych. Projekt trwający od stycznia do końca kwietnia 2024 r. został przygotowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Uczniowie pogłębili wiedzę z obszaru bezpieczeństwa w Internecie, m.in.: prywatności w sieci, cyberprzemocy, nielegalnych i szkodliwych treści, fałszywych informacji, a potwierdzeniem ukończenia szkolenia w systemie e-learningowym będą indywidualne certyfikaty dla każdego uczestnika z wyszczególnieniem tematyki zrealizowanych kursów. Efektem nabytej wiedzy są plakaty na temat cyfrowego bezpieczeństwa, przygotowane przez siódmoklasistów.

            Beata Górnicka

          • Egzamin ósmoklasisty - matematyka

          • Dzisiaj odbył się drugi dzień zmagań naszych ósmoklasistów z arkuszem egzaminacyjnym. Prym wiodła królowa nauk - matematyka.

            Zadania typu prawda - fałsz, miary kątów, wyrażenia algebraiczne, układ współrzędnych, pola figur i wiele innych zadań.

            Ufff, czekamy na angielski…

          • Egzamin ósmoklasisty

          • Egzaminem z języka polskiego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli maraton egzaminacyjny.

            Wszyscy bardzo się stresowali, w końcu to pierwszy tak istotny sprawdzian wiedzy.

            Najbardziej obawiali się epopei narodowej, ale los okazał się łaskawy. Mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się do tekstów zamieszczonych w arkuszu: fragmentu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego (o akcji zrywania faszystowskich flag przez Alka i Rudego), fragmentu książki francuskiegofilozofa Frédérica Lenoira "O szczęściu. Podróż filozoficzna" i wiersza Czesława Miłosza "Dar". Musieli też napisać tekst własny – wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w tematów. Jeden miał charakter argumentacyjny, drugi - charakter twórczy.

            Po wyjściu z sal egzaminacyjnych emocje powoli opadały; na twarzach pojawił się uśmiech i zadowolenie.

            Przed naszą gromadką jutro egzamin z matematyki, a następnie z języka angielskiego.

            Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik - będzie znany 3 lipca br. - ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

            Dopingujemy i życzymy owocnych wyników.

          • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów

          • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

            W dniach 9-10 maja uczniowie klasy III pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty wydawnictwa OPERON. Jest to coroczna akcja Operonu mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Dostarcza on szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej, praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz wiadomości przyrodniczych. Tegoroczny sprawdzian składał się z czterech arkuszy testowych: język polski „No to jedziemy!” – słuchanie ze zrozumieniem, język polski „Dzień z życia klasy III c” – czytanie ze zrozumieniem, matematyka „Dzień z życia klasy III c”, przyroda. Nasi trzecioklasiści poważnie podeszli do tego zadania, założyli galowy strój, napisali sprawdzian, a teraz czekają na wyniki.

            Trzymamy kciuki!!!

          • Wyśpiewany sukces

          • #FestiwalPiosenkioZdrowiu #sanepidbialobrzegi #zdrowie #radość

            Brawa dla Wokalistów!

            Uczniowie klas 1-3 wyśpiewali pierwsze miejsce w etapie powiatowym 31. Festiwalu Piosenki o Zdrowiu , a tym samym zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 6 czerwca w Siedlcach.

            Wielkie gratulacje dla Małych Artystów oraz Rodziców. Oto lista członków zespołu, którzy wytrwale przygotowywali się do prezentacji na scenie Starostwa Powiatowego w Białobrzegach i zapracowali sobie na ten sukces:

            kl. 1

            Zuzanna Kacprzak

            Hanna Sambor

            Franciszek Sęk

            kl. 2

            Katarzyna Ajdukiewicz

            Lena Kawecka

            Nina Lipiec

            Julia Miazga

            Jagoda Łysakowska

            Amelia Żak

            kl. 3

            Aleksandra Piwowar

            Życzymy dalszych sukcesów wokalnych oraz powodzenia w następnym etapie!!!

            Beata Górnicka

          • "Ziemię kochamy i o nią dbamy" - konkurs

          • "Ziemię kochamy i o nią dbamy"

            26 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego pod nazwą "Ziemię kochamy i o nią dbamy". Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się wspaniałym talentem. Jury wyłoniło zwycięzców. Gratulujemy naszym wspaniałym uczniom, którzy wykazali się kreatywnością, pomysłowością i doskonałymi umiejętnościami.

          • Program "Żyj dobrze"

          • #Żyj#dobrze

            W ramach programu ,,Żyj dobrze” propagującego zdrowy styl życia, uczniowie kl. I i II przygotowali zdrowe kanapki. Własnoręcznie zrobione śniadanie z pełnowartościowych produktów z pewnością przekonało uczniów do wdrażania właściwych nawyków żywieniowych. Apetyczne, kolorowe kanapeczki smakowały wyśmienicie.

          • MAJOWE ŚWIĘTO

          • MAJOWE ŚWIĘTO

            Uroczystym wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się w naszej szkole apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Recytatorzy z kl. VI i VII deklamowali wiersze o wolności i niepodległości. Ze strony publiczności padły pytania, co to jest konstytucja i dlaczego zajmuje tak ważne miejsce w naszej historii.

            Wydarzenia z tamtych dni przybliżyli nam narratorzy z kl. VII w tekstach nawiązujących do okoliczności uchwalenia tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji w dniu 3 maja 1791 r.

            Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali tekstów. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierownictwem p. B. Górnickiej. Takie utwory jak "Piosenka młodego patrioty”, "Witaj, majowa jutrzenko", ,,Piękna jest nasza ziemia” i inne przejmująco wybrzmiały w wykonaniu młodych artystów. Widownia dołączyła do śpiewających i echa patriotycznych piosenek rozlegały się w całej szkole.

            Anna Budzik

          • Nie hejtuj!!!

          • Rany zadane słowami goją się długo.

            Często nie zdajemy sobie sprawy z siły jakie mają nasze słowa. Słowa wypowiadane przez Ciebie do innych mogą pozytywnie lub negatywnie wpłynąć na ich samopoczucie. Masz w sobie moc! Wykorzystaj ją mądrze! Niech Twoje słowa będą wsparciem dla innych!

            Pedagodzy

          • "Przemoc werbalna..." - warsztaty

          • W ramach działań profilaktycznych uczniowie klas 1-8 wzięli udział w warsztatach pt. „Przemoc werbalna - czyli o krzywdzącej sile słów”. Celem warsztatów było przekazanie uczniom, że przemoc werbalna jest tak samo krzywdząca jak fizyczna oraz przedstawienie im konsekwencji jakie za sobą niesie.

            Korzyści jakie przyniesie uczniom warsztat:

            • uświadomienie, czym jest przemoc werbalna i jakie są jej formy,

            • zrozumienie przyczyn stosowania agresji słownej,

            • poznanie konsekwencji dla sprawcy i ofiary przemocy werbalnej,

            • nabycie umiejętności skutecznej komunikacji bez wulgaryzmów,

            • wypracowanie asertywnej postawy wobec osoby stosującej przemoc werbalną.

            Warsztaty prowadzone metodami aktywnymi, angażowały uczniów, którzy rozmawiali na temat mocy słów, zdobyli również umiejętności pozwalające na skuteczne rozwiązywanie pojawiających się sytuacji konfliktowych oraz stworzyli Kodeks przeciw przemocy.

            Pedagodzy

          • Pozytywna dyscyplina

          • W dniu dzisiejszym w naszej szkole Pani Psycholog oraz Certyfikowany Edukator Pozytywnej Dyscypliny - Marta Rzewuska -przeprowadziła szkolenie dla rodziców z Pozytywnej Dyscypliny. Jest to metoda wychowawcza polegająca na wyznaczaniu zasad i reguł w oparciu o szacunek i miłość, a także uczenie dzieci tego, co my uznajemy za ważne.

            Bardzo dziękujemy za obecność.

          • Dzień Ziemi 2024

          • Już od rana uśmiechnięte słońce przyglądało się działaniom uczniów naszej szkoły, którzy rozpoczęli świętowanie Dnia Ziemi od zasadzenia drzewek i krzewów na terenie placówki ( p. Justyna zakupiła śliczne roślinki - migdałowce, forsycje, bzy i katalpy).

            Następnie autokarami udaliśmy się do siedziby Koła Łowieckiego TROP w Kiedrzynie. Korzystając z ładnej pogody uczniowie grali w piłkę, gry planszowe, malowali i podziwiali przepiękny krajobraz.

            Czytali ,,Bon ton w przyrodzie” i inne książki, wpisując się tym w obchody Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich (p. Bibliotekarka zabrała na wyjazd chyba pół biblioteki ). Cóż może być przyjemniejszego od słuchania fragmentu z ,,Tajemniczego ogrodu” o rudziku, kiedy obok słychać ptasie trele?

            Cóż może być przyjemniejszego od słuchania wierszyka o niesfornym jeżyku, kiedy w zaroślach przemyka kolczaste zwierzątko?

            W tym czasie p. Szymon i p. Marcin zajęli się rozpalaniem ogniska i grillowaniem. Każdy dostał pieczoną kiełbaskę, a łasuchy (tych nie brakowało) nawet więcej.

            Po poczęstunku nie zapomnieliśmy po sobie posprzątać, bo wiemy, jak dbać o naszą Ziemię każdego dnia, nie tylko w dniu Jej święta.

            Cała społeczność szkolna składa serdeczne podziękowania Kołu Łowieckiemu TROP za użyczenie swojej siedziby i tym samym podarowanie dzieciom radości, uśmiechu i zabawy.

            A. Budzik

          • #AktywniBłękitni

          • Uczniowie kl. 7 realizując program #AktywniBłękitni, w minionym tygodniu na lekcji geografii, skupili się na zagadnieniach związanych z obiegiem wody, zjawiskiem suszy, zagrożeniami występowania suszy w Polsce. Program ma na celu zdobycie przez uczniów szerokiej wiedzy na temat ekologii, w tym ochrony środowiska, rekreacji wodnej oraz zagrożeń, jakie niesie woda.

          • Lekcja otwarta dla Przedszkolaków

          • Przedszkolaki z Przedszkola Przyjaciół Kubusia Puchatka gościły na lekcji otwartej w klasie pierwszej, której celem było kształtowanie umiejętności wykonywania obliczeń pieniężnych. Zajęcia były świetną okazją, aby przyszli uczniowie przekonali się jak przebiega nauka w szkole, a najciekawszą częścią lekcji okazała się zabawa w sklep.

          • Święto Chrztu Polski

          • W 2019 roku Sejm oficjalnie ustanowił Święto Chrztu Polski 14 kwietnia.

            W poniedziałek, 15.04.2024r., odbył się w naszej Szkole uroczysty apel z okazji 1058 rocznicy Chrztu Polski. Uczniowie z klas V-VIII przygotowali montaż słowno-muzyczny, dzięki któremu społeczność szkolna miała okazję do celebracji i refleksji nad naszym dziedzictwem oraz wartościami, które przez wieki kształtowały nasz kraj. Chrzest Mieszka I to kamień milowy historii. Mistrz malarstwa historycznego, Jan Matejko, na swoim obrazie pt. ,,Zaprowadzenie chrześcijaństwa R.P. 965" przedstawił scenę zbiorowego przyjęcia chrztu jako symboliczne pojawienie się zachodniej cywilizacji na ziemiach Polan. W czasie akademii oprócz narracji historycznych
            i wierszy wybrzmiały takie pieśni jak: ,,Hymn III Tysiąclecia - Wypłyń na głębię", ,,Chrzest naszą nadzieją". Na zakończenie apelu popłynęła piękna pieśń ,,Zdumienie" - tryptyk rzymski w wykonaniu uczennicy klasy szóstej.

            Pani Dyrektor podkreśliła jak ważna jest świadomość własnych korzeni, o których nigdy nie wolno nam zapomnieć.

            ,,…Jeśli chcesz znaleźć źródło, musisz iść do góry, pod prąd. Przedzieraj się, szukaj, nie ustępuj, wiesz, że ono musi tu gdzieś być - Gdzie jesteś, źródło?... Gdzie jesteś źródło?!"

            Jan Paweł lI

            Organizatorzy

          • Nawigacja w Każdą Pogodę

          • Nasza szkoła przystąpiła do szkolnej inicjatywy profilaktycznej Nawigacja w Każdą Pogodę. Program ten został opracowany przez Instytut Profilaktyki Zintegrowanej w ramach programu MEiN „Społeczna odpowiedzialność nauki”, który umożliwia wykonanie autodiagnozy środowiska szkolnego oraz realizację działań profilaktycznych opartych na wynikach tej diagnozy. Celem ogólnym programu była poprawa kondycji psychicznej uczniów i zapobieganie problemom mogącym wynikać z jej pogorszenia (w tym m.in. przemocy, korzystaniu z substancji psychoaktywnych, uzależnieniom behawioralnym). Nawigacja w Każdą Pogodę realizowana była od października do lutego w klasach V-VIII. Z przyjemnością informujemy, że zostały zrealizowane wszystkie warunki programu i otrzymaliśmy Certyfikat.

            Pedagodzy

    • Aktualności

      Co nowego w szkole?
        • Europejska odznaka jakości e-Twinning!
        • 05.02.2024
        • Europejska odznaka jakości e-Twinning!

          Miło jest nam ogłosić, że praca naszych nauczycieli p. Katarzyny Głaczkowskiej, p. Anety Wójcik, p. Karoliny Kozłowskiej została doceniona. Wszystkie trzy panie w roku szkolnym 2022/2023 realizowały projekt e-Twinning pt. „The Idiom Mystery”, za który już zdobyły Krajową Odznakę Jakości.

          15.01.2024 wszystkie trzy panie zostały nagrodzone Europejską Odznaką Jakości za zrealizowany w ubiegłym roku szkolnym projekt.

          Gratulujemy!

        • Innowacja "Baśnie, bajki i bajeczki..."
        • 05.02.2024
        • „Baśnie bajki, bajeczki…”

          W naszej szkole w okresie od października do końca stycznia panie Katarzyna Głaczkowska, Aneta Wójcik, Ewa Górnicka i Brygida Łysakowska realizowały innowację programowo-metodyczną pod tytułem „Baśnie, bajki, bajeczki…”. Swoim zakresem innowacja objęła uczniów klas I-VI a w szczególności uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Założenia innowacji wpisane były w założenia projektu e-Twinning o tym samym tytule. Wprowadzenie innowacji było podyktowane chęcią wyjścia naprzeciw potrzebom rozwojowym uczniów, uzbrojenie uczniów w umiejętności cyfrowe, które są nieodzownym elementem funkcjonowania w dzisiejszym świecie oraz uwrażliwianie młodego człowieka na wartości takie, jak miłość, przyjaźń, piękno, dobro, szczerość, które w dzisiejszych czasach zdają się odchodzić do lamusa. Podczas realizacji innowacji/projektu uczniowie: stworzyli slajd w Canvie pt. „Moja ulubiona bajka” , stworzyli chmurę wyrazową odpowiadając na pytanie „Dlaczego bajki są ważne?”, pracowali nad stworzeniem loga projektu e-Twinning, pisali własną bajkę współpracując przy tym z innymi uczniami uczestniczącymi w projekcie e-Twinning, tworzyli i ożywiali bajkowe postacie – praca z Animated Drawings, rozwiązywali zagadki i quizy dotyczące bajek, obchodzili Dzień Postaci z Bajek w szkole- odbyła się bajkowa dyskoteka

          Wszystkie prace oraz rezultaty współpracy będzie można wkrótce zobaczyć na stronie internetowej szkoły. Zapraszamy do odwiedzin.

          Katarzyna Głaczkowska

        • Dzień pozytywnego myślenia
        • 05.02.2024
        • „Bądź pozytywny i szczęśliwy. Pracuj ciężko i nie porzucaj nadziei. Bądź otwarty na krytykę

          i ucz się. Otaczaj się szczęśliwymi, ciepłymi i autentycznymi ludźmi”.

          Tena Desae

          Dzień Pozytywnego Myślenia jest obchodzony corocznie 2 lutego. Wydarzenie powstało dzięki inicjatywie amerykańskiej psycholog Kirsteen Harell, która prowadziła badania

          na temat wpływu optymistycznego myślenia na zdrowie i procesy terapii. Wielu uczonych uważa, że pozytywne nastawienie pozwala dłużej cieszyć się życiem i zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, wylewów czy depresji.

          Świętujmy codziennie - pozytywnie patrząc na świat. Szczególnie 2 lutego powinniśmy:

          obudzić się z myślą: "Dzisiaj będzie dobry dzień!",

          powiedzieć kilka pozytywnych zdań do drugiej osoby,

          przeczytać pozytywną książkę lub obejrzeć pozytywny film,

          być miłym dla kogoś bliskiego,

          cieszyć się z tego, co posiadamy.

          Do zalet pozytywnego myślenia należy:

          DŁUŻSZE ŻYCIE -pozytywne myślenie zmniejsza ryzyko zarówno chorób umysłowych, jak

          i fizycznych (w tym ryzyko zawału serca).

          LEPSZA SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA - osoby myślące pozytywnie są w stanie "wycisnąć" więcej

          ze swojego organizmu.

          ODPORNOŚĆ NA PRZEZIĘBIENIA - organizm osoby z większą ilością dopaminy, serotoniny lepiej znosi choroby.

          WIĘKSZA ODPORNOŚĆ NA BÓL - hormony szczęścia działają także jak środki przeciwbólowe.

        • Dzień rogalika
        • 05.02.2024
        • Dzień rogalika obchodzony jest corocznie 30 stycznia.

          W ten nietypowy dzień świętujemy istnienie rogalików, poznając ich pochodzenie i rodzaje. Z okazji dnia rogalika nasi wolontariusze przeprowadzili akcję rozprowadzania rogalików samodzielnie wypiekanych wśród uczniów i pracowników naszej szkoły.

          Odrobina słodkości sprawiła wszystkim wiele radości.

        • Jestem Twoją Bajką...
        • 27.01.2024
        • 16 stycznia skorzystaliśmy z propozycji Multikina w Radomiu, aby spotkać się z wybitnym i szalonym pedagogiem Ambrożym Kleksem oraz niezwykłą dziewczynką, Adą Niezgódką – bohaterami nowej wersji „Akademii Pana Kleksa”. Projekcję filmu poprzedziła prelekcja dotycząca wyobraźni, czytania książek i emocji, a potem wspólnie wkroczyliśmy w bajeczny świat. Była to piękna i wzruszająca opowieść o empatii i dziecięcych marzeniach. Kto jeszcze nie oglądał… POLECAMY!

        • BĄDŹ EKO!
        • 27.01.2024
        • BĄDŹ EKO !

          Przyswajanie nowych nawyków i dbanie o naszą planetę jest bardzo ważne. Wszyscy chcemy, aby dzieci wykształciły w sobie taki nawyk, musimy dawać im przykład postawy i działania ekologicznego.

          W związku z powyższym szkoła została zgłoszona do udziału w akcji "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci". Zbiórka dotyczy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (sprzęt komputerowy, sprzęt gospodarstwa domowego - wszystko co jest na prąd lub na baterie np. żelazka, odkurzacze, pralki, kuchenki itp.). W ramach w tym roku firma nie odbiera tonerów oraz świetlówek.

          Termin akcji: Luty 2024.

          Miejsce składowania: teren szkoły od strony stołówki po prawej stronie na trawie bezpośrednio za bramą.

          Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji

        • Bal karnawałowy
        • 27.01.2024
        • W karnawale wszyscy bawią się wspaniale!!! I tak też świętowali karnawał uczniowie klas I-IV.

          Tegoroczny bal karnawałowy wzbudził wiele radości. Różnorodne stroje, maski, kolory, muzyka zachęcały do zabawy. Podczas balu odbyło się wiele atrakcji: zabawy taneczne, emocjonujące konkursy międzyklasowe, ,,bitwa na cukierki’’, ,,przejście przez pajęczynę’’, czy pokaz ,,śnieżnej piany”. Wszyscy dali się ponieść karnawałowemu szaleństwu…tylko szkoda. że tak szybko minął ten czas. Ale…kolejny bal karnawałowy już za rok!

        • Szkolne jasełka
        • 10.01.2024
        • Czas Bożego Narodzenia jest czasem radości związanej z tym wydarzeniem. Tajemnicę przyjścia na świat Bożego Syna przeżywamy kolędując i wystawiając jasełkowe spektakle.   

          W naszej szkole jasełka zaprezentowali uczniowie klas IV-VII. Podczas wielu prób doskonalili swoją dykcję, ruch sceniczny i grę aktorską. Zaproszeni goście obejrzeli przedstawienie i przypomnieli sobie historię narodzin Jezusa, posłuszeństwo i wiarę Maryi, sprawiedliwość i pokorę Józefa, pokłon pasterzy i Mędrców oraz pychę, egoizm, chciwość króla Heroda. Gra aktorów wywarła na publiczności duże wrażenie.Niech pokój i miłość wypełnią Twoje przyjście.Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy jeszcze raz pozwolili nam przeżyć to niezwykłe wydarzenie.