• Podsumowanie Ponadnarodowej Mobilności Erasmus+

          • #Erasmus+ #MiędzynardowyDzieńKropki 2022-2-PL01-KA122-SCH

            #Erasmus+ #MiędzynardowyDzieńKropki 2022-2-PL01-KA122-SCH-

            Ten, kto żyje, widzi dużo, ten, kto podróżuje, widzi więcej.

            27 listopada spotkaliśmy się, aby przeżyć jeszcze raz naszą wielką grecką przygodę. Dwutygodniowy wyjazd do Grecji, w ramach ponadnarodowej mobilności Erasmus+: „Międzynarodowy dzień kropki – uczniowie PSP im. bł. ks. prof. Franciszka Rosłańca w Wyśmierzycach odkrywają swoją odwagę, potencjał twórczy i społeczny”, to niezapomniane wrażenia, bogate doświadczenie, spotkania z ludźmi innych kultur, nowe przyjaźnie, to doskonała okazja do przełamywania bariery językowej w kontaktach międzyludzkich.

            Serdecznie dziękujemy: Pani Urszuli Imbor Dyrektor Szkoły, Panu Wojciechowi Sępiołowi Burmistrzowi Wyśmierzyc, Pani Małgorzacie Zajączkowskiej Zastępcy Burmistrza, Pani Marioli Jaworskiej pracownikowi Wydziału Oświaty w Urzędzie Miejskim w Wyśmierzycach. To dzięki Państwa zaangażowaniu i determinacji wyjazd uczniów był możliwy. Dziękujemy Rodzicom, którzy z zaangażowaniem przygotowali uroczystość podsumowania projektu. Podczas uroczystości chcieliśmy się podzielić swoimi wrażeniami z pobytu w krainie słońca, błękitu, greckich bogów.

            Zaprosiliśmy do obejrzenia relacji z wyjazdu w postaci prezentacji, zdjęć, przedstawienia mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Zasiedliśmy przy wspólnym stole zastawionym greckimi smakołykami. Część z nich przywieźliśmy z Grecji, pozostałe zostały przygotowane przez rodziców uczestników projektu oraz pracowników Szkoły. Opiekunowie wyjazdu do Grecji

          • III "Wyśmierski" Kiermasz Świąteczny

          • Ludzie to anioły z jednym skrzydłem, dlatego aby się wznieść, musimy trzymać się razem. Najpiękniejsze polskie święta już niedługo, a my ich magię poczuliśmy podczas

            III Wyśmierskiego Kiermaszu Świątecznego. Na naszych stoiskach można było zakupić stroiki, ozdoby świąteczne i jeszcze inne cudeńka ręcznie wykonane przez dzieci lub z pomocą rodziców, przepyszne pierniki wypiekane w naszej szkole oraz mnóstwo ofiarowanych prosto z serca „Prezentów od Igora”. Galeria świąteczna prezentowała się wspaniale. Niezwykle zaangażowani wolontariusze: Bartek, Justynka, Antoś, Ania, Lenka, Emilka, Kamilka i Adaś zachęcali uczestników kiermaszu do wsparcia naszego ucznia. Wzruszające jest to, jak wielu jest ludzi dobrej woli. Serdecznie dziękujemy Uczniom i Rodzicom, którzy wspólnie przygotowali ozdoby świąteczne
            i przynieśli dary od serca, by pomóc młodszemu koledze - uczniowi naszej szkoły.
            Podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy odwiedzili nasze stoiska. Zebrane pieniądze, pozyskane od ludzi wielkiego serca -Mieszkańców Gminy Wyśmierzyce, przeznaczymy zgodnie z ideą akcji charytatywnej rodzicom Igora na zakup aparatów słuchowych w kwocie 3000 zł; pozostałą kwotę 845 zł wykorzystamy w szkolnych działaniach na rzecz uczniów.

            Świąteczny nastrój zapewnili uczniowie naszej szkoły. Młodzi artyści prezentowali na scenie kolędy i pastorałki, i zachęcali wszystkich gości do wspólnego śpiewania.

          • Klasowe mikołajki w Mandorii

          • Klasowe mikołajki uczniów klasy 3 w Mandorii

            7 grudnia 2023 r. uczniowie klasy III świętowali klasowe mikołajki w Parku Rozrywki Mandoria w Rzgowie k/Łodzi. W parku znajdują się liczne atrakcje: karuzele, roller-coastery, rowerki wodne, olbrzymi okręt wirujący nad portem, zderzające się auta, co wyglądają jak buty, zjeżdżalnie, ruchoma ławka czy olbrzymi małpi gaj.

            W Mieście Przygód atrakcje są naturalną częścią całego miejsca, czyli miasta ze swoją historią i stylem. To tutaj renesansowa Europa łączy się z nowoczesnością, a XVI-wieczne miasto handlowe zmienia się w park rozrywki. W „Mieście Przygód” wszyscy bawili się znakomicie i nie mieli czasu na nudę. Dali się porwać przygodzie, korzystając z mnóstwa atrakcji. Czas spędzony w tym fantastycznym miejscu pozostanie wyjątkowym wspomnieniem. Oprócz atrakcji typowych było też spotkanie z Mikołajem i elfami.

            Jadwiga Furmańska

          • Zajęcia w świetlicy

          • W świetlicy miło płynie czas. Uczymy się przez zabawę: wykonujemy różnorodne prace plastyczne, gramy w gry planszowe, szachy, karty. Towarzyszy nam uśmiech na twarzy i dobre samopoczucie.

          • Spotkanie mikołajkowe w bibliotece

          • Spotkanie mikołajkowe w bibliotece

            6 grudnia 2023 r. uczniowie klasy III wraz z wychowawcą odwiedzili Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyśmierzycach. Spotkanie upłynęło w atmosferze tradycji mikołajkowych. Najpierw dzieci wysłuchały opowiadania „Wielki darczyńca” Małgorzaty Bednarskiej-Moskwy. Jest to prawdziwa historia świętego Mikołaja, który został biskupem Myry, miasta leżącego w dzisiejszej Turcji. Tradycja związana z postacią wielkiego darczyńcy przetrwała do dziś. Następnie dzieci wykonały Mikołaja z szyszek, bibuły, waty i farb. Dużym zainteresowaniem cieszył się quiz na temat Świąt Bożego Narodzenia. Na zakończenie dzieci otrzymały słodkie upominki od św. Mikołaja. Spotkanie upłynęło w radosnej atmosferze. Dziękujemy za miło spędzony czas.

            Jadwiga Furmańska

          • Mikołajkowy wyjazd do teatru

          • Niezwykłego spotkania z tajemniczą morską głębiną i podwodnym królestwem zamieszkałym przez baśniowe stworzenia oraz piękną Syrenkę, która zakochała się w księciu i pragnęła zostać człowiekiem, doświadczyli uczniowie naszej szkoły podczas mikołajkowej wizyty w Teatrze w Muzycznym im. Jana Kiepury w Warszawie. Uczniowie uczestniczyli w spektaklu „Mała Syrenka”, który w cudowny sposób opowiadał o marzeniach, miłości, zdobywaniu nowych doświadczeń i przesłaniu „Bądź sobą”. Dodatkowo dwóch uczniów naszej szkoły, Wojtuś i Kubuś, zostali wylosowani spośród wielu widzów i otrzymali prezenty, wszyscy zaś uczestnicy we foyer teatru spotkali się ze św. Mikołajem, który miał ze sobą wypchany po brzegi worek z prezentami.

            Spektakl realizowany w ramach Program Kulturalna Szkoła na Mazowszu.

          • Mikołajki

          • Św. Mikołaj to najbardziej zapracowany człowiek na świecie. Odwiedził wszystkich uczniów w szkole, spotkał się z Panią Dyrektor, obdarował prezentami dorosłych pracowników szkoły i nie zapomniał o dzieciach, które dzisiaj wyjechały do teatru muzycznego...

            Wszystko jest możliwe, jeśli ma się takich super pomocników!

          • Pokazy fizyczno-chemiczne

          • 4 grudnia 2023 r. gościliśmy w naszej szkole grupę ,,Zaelektryzowani’’, która w atrakcyjny sposób przedstawiła doświadczenia związane z napięciem powierzchniowym, zabawy z ciekłym azotem i helem, oraz spalanie mieszanki gazów propan-butan. Działo się, działo: spalanie, rozprężanie, a efekty dźwiękowe były słyszalne w całej szkole!!!

          • Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

          • 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza to okazja, aby w szczególny sposób podziękować Naszym Wolontariuszom, którzy poświęcają swój czas. Niech wolontariat nadal będzie dla Was źródlem wewnętrznej satysfakcji, a wdzięczność i uśmiech tych, którym pomagacie niech motywuje Was do dalszego działania.

          • Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

          • Dnia 3 grudnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Celem obchodów jest przybliżenie społeczeństwu problemów osób niepełnosprawnych oraz pomoc we włączeniu tej grupy społecznej w życie społeczne.

            Jest to najważniejsze święto środowiska osób z niepełnosprawnością. W tym dniu podkreślamy konieczność działań na rzecz integracji świata osób niepełnosprawnych

            i pełnosprawnych. Jest to też doskonała okazja, do PODZIĘKOWAŃ wszystkim osobom, które mimo wielu przeszkód życiowych, ograniczeń, niezrozumienia a często i codziennego fizycznego bólu, z wielką godnością pokazują jak żyć „na pełnej petardzie”, wbrew wszystkiemu i z radością.

          • Szkółka dziennikarska

          • 4 grudnia  kolejny raz w murach naszej szkoły  gościliśmy Państwa Marzenę i Michała Tarnowskichredaktorów Radia Radom. Realizują oni projekt „Złota Dziesiątka” czyli Mazowiecka Szkółka Dziennikarska w partnerstwie z Samorządem Województwa Mazowieckiego.  Nasi goście  opowiadali o swojej  drodze zawodowej, aspektach pracy. Przyszłości nie wiązali z pracą w radiu,  zdecydował przypadek. P. Tarnowski został zaproszony na wywiad  i tak to się zaczęło…

            Biorąc pod uwagę zmieniające się kryteria kształcenia dzieci i młodzieży,  dziennikarze   prowadzili zajęcia z podstaw dziennikarstwa, pragnąc zaszczepić uczniom pasję i zamiłowanie do sztuki dziennikarskiej. Zwracali jednocześnie uwagę na takie zagadnienia jak myślenie krytyczne, umiejętność czytania ze zrozumieniem czy rzetelne dziennikarstwo.

            Wspomnieli o hejcie internetowym, na który dziennikarze są szczególnie narażeni. Przestrzegali przed angażowaniem się w komentarze. Osoba, która  hejtuje, ma problemy z zaakceptowaniem siebie.

            Uczniowie tworzyli krótką wiadomość tekstową  dotyczącą  spotkania.

            Praca  w zawodzie dziennikarza nie jest nudna,  tutaj nic nie można zaplanować. Na koniec dziennikarze wybrali najaktywniejszą osobę, Amelię z kl. VII, która będzie reprezentować nasza szkołę w finałowym spotkaniu w Radomiu.                                                

            A.   Budzik

          • Zabawa andrzejkowa z atrakcjami!

          • 30 listopada w naszej szkole odbyła się zabawa andrzejkowa pod hasłem: "Pomarańczowa energia - Stop Przemocy w Rodzinie". Na znak wsparcia programu wszyscy uczestnicy zaakcentowali w swoim ubiorze kolor pomarańczowy. Ulubiona muzyka uczniów klas I - VIII oraz liczne konkursy sprawiły, że wszyscy poczuli niezwykłą atmosferę. Bajkowe stroje uczniów klas I - III wprowadziły nas w świat magii, a dopełnieniem tego było pojawienie się Gąski Klementyny i Myszki Miki. Serdecznie dziękujemy za zabawę i wsparcie programu Pomarańczowa Energia. Cała kwota zebrana z biletów wstępu została przekazana na pomoc ofiarom przemocy. Dziękujemy Państwu Karinie i Marcinowi Kaweckim za muzykę i poprowadzenie zabawy.

          • Zajęcia w świetlicy szkolnej

          • Inspirujące zajęcia w naszej świetlicy szkolnej

            Do naszej szkoły powoli zbliżają się święta, a co za tym idzie najbardziej lubiana przez dzieci pora roku.

            Jak zima to śnieg. Zainspirowani tematem zimy na zajęciach świetlicowych uczniowie wykonali niezwykłe śnieżynki 3D. Biała kartka, szczypta motywacji, garść wyobraźni i powstały dzieła sztuki!

          • Turniej szachowy w Radomiu

          • W dniu 29.11.2023 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w turnieju szachowym organizowanym przez Mazowicekie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Radomiu w ramach programu „Szachy w mazowieckiej szkole".

            Nasi uczniowie wykazali się dużym zaangażowaniem oraz doskonałym zrozumieniem rywalizacji sportowej. Dziękujemy organizatorom za zaproszenie i czekamy na kolejny turniej.

          • Wolontariusze pieką pierniczki!

          • Coraz bliżej święta... czas więc na pierniki.

            We wtorek w naszej szkole unosił się zapach przypraw korzennych. Zgodnie z tradycją Wolintariusze naszej szkoły wypiekali świąteczne pierniki, na które zapraszamy podczas kiermaszu.

          • Wyjazd na mecz piłki siatkowej

          • 19 listopada 2023 roku w niedzielę grupa 22 uczniów naszej szkoły pod opieką pana Marcina Dyganta i pani Justyny Kostrzewskiej udała się na mecz piłki siatkowej Cerrad Enea Czarni Radom – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn - Koźle, który został rozegrany w Radomskim Centrum Sportu.

            Celem wyjazdu była obserwacja meczu, postaw i zachowań zawodników na boisku, zapoznanie uczniów z zasadami obowiązującymi podczas zawodowej ligi siatkówki oraz utrwalenie poznanych przepisów gry w piłkę siatkową.

            Uczniowie przeżywali każdą rozgrywaną akcję, odczuwając przy tym mnóstwo pozytywnych emocji związanych z możliwością obserwowania „żywej” siatkówki.

            Po zakończonym meczu cała grupa udała się przed główną płytę boiska, gdzie zrobiono pamiątkowe zdjęcie z siatkarzami Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn – Koźle.

            Składamy gorące podziękowania Zarządowi Zrzeszenia Producentów RP z Potworowa za zaproszenie naszych uczniów na wspólne kibicowanie oraz zorganizowanie tego udanego wyjazdu, który przebiegał w bardzo miłej i radosnej atmosferze.

    • Aktualności

      Co nowego w szkole?
        • Projekt OSEhero i Bezpieczni w Sieci
        • 15.05.2024
        • #osehero #nask #bezpieczniwsieci

          W ramach uczestnictwa w projekcie #OSEhero uczniowie klasy VII zrealizowali projekt edukacyjny "Bezpieczni w Sieci", mający na celu podniesienie ich kompetencji cyfrowych. Projekt trwający od stycznia do końca kwietnia 2024 r. został przygotowany przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna. Uczniowie pogłębili wiedzę z obszaru bezpieczeństwa w Internecie, m.in.: prywatności w sieci, cyberprzemocy, nielegalnych i szkodliwych treści, fałszywych informacji, a potwierdzeniem ukończenia szkolenia w systemie e-learningowym będą indywidualne certyfikaty dla każdego uczestnika z wyszczególnieniem tematyki zrealizowanych kursów. Efektem nabytej wiedzy są plakaty na temat cyfrowego bezpieczeństwa, przygotowane przez siódmoklasistów.

          Beata Górnicka

        • Egzamin ósmoklasisty - matematyka
        • 15.05.2024
        • Dzisiaj odbył się drugi dzień zmagań naszych ósmoklasistów z arkuszem egzaminacyjnym. Prym wiodła królowa nauk - matematyka.

          Zadania typu prawda - fałsz, miary kątów, wyrażenia algebraiczne, układ współrzędnych, pola figur i wiele innych zadań.

          Ufff, czekamy na angielski…

        • Egzamin ósmoklasisty
        • 15.05.2024
        • Egzaminem z języka polskiego uczniowie naszej szkoły rozpoczęli maraton egzaminacyjny.

          Wszyscy bardzo się stresowali, w końcu to pierwszy tak istotny sprawdzian wiedzy.

          Najbardziej obawiali się epopei narodowej, ale los okazał się łaskawy. Mieli do rozwiązania 18 zadań. Odnosiły się do tekstów zamieszczonych w arkuszu: fragmentu "Kamieni na szaniec" Aleksandra Kamińskiego (o akcji zrywania faszystowskich flag przez Alka i Rudego), fragmentu książki francuskiegofilozofa Frédérica Lenoira "O szczęściu. Podróż filozoficzna" i wiersza Czesława Miłosza "Dar". Musieli też napisać tekst własny – wypracowanie na jeden z dwóch zaproponowanych w tematów. Jeden miał charakter argumentacyjny, drugi - charakter twórczy.

          Po wyjściu z sal egzaminacyjnych emocje powoli opadały; na twarzach pojawił się uśmiech i zadowolenie.

          Przed naszą gromadką jutro egzamin z matematyki, a następnie z języka angielskiego.

          Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik - będzie znany 3 lipca br. - ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej.

          Dopingujemy i życzymy owocnych wyników.

        • Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasistów
        • 15.05.2024
        • Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty

          W dniach 9-10 maja uczniowie klasy III pisali Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty wydawnictwa OPERON. Jest to coroczna akcja Operonu mająca na celu podsumowanie pierwszego etapu edukacji. Dostarcza on szkołom informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej, praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych oraz wiadomości przyrodniczych. Tegoroczny sprawdzian składał się z czterech arkuszy testowych: język polski „No to jedziemy!” – słuchanie ze zrozumieniem, język polski „Dzień z życia klasy III c” – czytanie ze zrozumieniem, matematyka „Dzień z życia klasy III c”, przyroda. Nasi trzecioklasiści poważnie podeszli do tego zadania, założyli galowy strój, napisali sprawdzian, a teraz czekają na wyniki.

          Trzymamy kciuki!!!

        • Wyśpiewany sukces
        • 10.05.2024
        • #FestiwalPiosenkioZdrowiu #sanepidbialobrzegi #zdrowie #radość

          Brawa dla Wokalistów!

          Uczniowie klas 1-3 wyśpiewali pierwsze miejsce w etapie powiatowym 31. Festiwalu Piosenki o Zdrowiu , a tym samym zakwalifikowali się do etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 6 czerwca w Siedlcach.

          Wielkie gratulacje dla Małych Artystów oraz Rodziców. Oto lista członków zespołu, którzy wytrwale przygotowywali się do prezentacji na scenie Starostwa Powiatowego w Białobrzegach i zapracowali sobie na ten sukces:

          kl. 1

          Zuzanna Kacprzak

          Hanna Sambor

          Franciszek Sęk

          kl. 2

          Katarzyna Ajdukiewicz

          Lena Kawecka

          Nina Lipiec

          Julia Miazga

          Jagoda Łysakowska

          Amelia Żak

          kl. 3

          Aleksandra Piwowar

          Życzymy dalszych sukcesów wokalnych oraz powodzenia w następnym etapie!!!

          Beata Górnicka

        • "Ziemię kochamy i o nią dbamy" - konkurs
        • 10.05.2024
        • "Ziemię kochamy i o nią dbamy"

          26 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbyło się rozstrzygnięcie wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego pod nazwą "Ziemię kochamy i o nią dbamy". Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się wspaniałym talentem. Jury wyłoniło zwycięzców. Gratulujemy naszym wspaniałym uczniom, którzy wykazali się kreatywnością, pomysłowością i doskonałymi umiejętnościami.

        • Program "Żyj dobrze"
        • 07.05.2024
        • #Żyj#dobrze

          W ramach programu ,,Żyj dobrze” propagującego zdrowy styl życia, uczniowie kl. I i II przygotowali zdrowe kanapki. Własnoręcznie zrobione śniadanie z pełnowartościowych produktów z pewnością przekonało uczniów do wdrażania właściwych nawyków żywieniowych. Apetyczne, kolorowe kanapeczki smakowały wyśmienicie.

        • MAJOWE ŚWIĘTO
        • 26.04.2024
        • MAJOWE ŚWIĘTO

          Uroczystym wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się w naszej szkole apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Dzień ten ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Recytatorzy z kl. VI i VII deklamowali wiersze o wolności i niepodległości. Ze strony publiczności padły pytania, co to jest konstytucja i dlaczego zajmuje tak ważne miejsce w naszej historii.

          Wydarzenia z tamtych dni przybliżyli nam narratorzy z kl. VII w tekstach nawiązujących do okoliczności uchwalenia tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji w dniu 3 maja 1791 r.

          Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali tekstów. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod kierownictwem p. B. Górnickiej. Takie utwory jak "Piosenka młodego patrioty”, "Witaj, majowa jutrzenko", ,,Piękna jest nasza ziemia” i inne przejmująco wybrzmiały w wykonaniu młodych artystów. Widownia dołączyła do śpiewających i echa patriotycznych piosenek rozlegały się w całej szkole.

          Anna Budzik