Życzenia świąteczne
Znani czytają... 5. odsłona
- 9
W ramach innowacji pedagogicznej "Znani czytają, a ja kim będę?" gościliśmy p. Małgorzatę Zajączkowską, Burmistrza Wyśmierzyc, ale także członkinię KGW "Grzmiączki" i Kobiecej Drużyny Pożarniczej w Wyśmierzycach.
Nasi uczniowie pytali o sprawy związane z funkcjonowaniem Urzędu Gminy, ciekawiło ich, jak wygląda praca p. Burmistrz, jaką szkołę trzeba ukończyć, aby pełnić tę funkcję, kto ustala budżet, z jakimi organizacjami współpracuje jednostka samorządowa. Nie zabrakło pytań o plany na przyszłość związane z wybudowaniem basenu, uruchomieniem kina, skateparku czy wymianą bramek na orliku.
Nasz Gość zdradził nam, jakie inwestycje będą realizowane w przyszłości!
P. Burmistrz przyniosła na spotkanie mnóstwo książek, którymi zaczytywała się w dzieciństwie (m.in. "Plastusiowy pamiętnik" i serię książek o Tomku Wilmowskim) oraz te, po które sięga najczęściej.
Przeczytała fragment powieści "Tomek w Krainie Kangurów" A. Szklarskiego.
W podsumowaniu uczniowie napisali: "Praca burmistrza nie jest łatwa, Dowiedzieliśmy się dużo o pracy burmistrza."
Wśród uczniów na pewno znajdą się przyszli działacze samorządowi - wybrzmiało to w jednym ze zdań: "Chcę zostać burmistrzem."
P. Burmistrz podarowała szkole unikatowy egzemplarz "Pana Tadeusza" z niespotykanymi grafikami J. M. Szancera.
W dedykowanym liście umieściła napis: "Niech nasze piękne polskie tradycje i obyczaje zapisane na kartach tej księgi kształtują Waszą tożsamość narodową. Niech będą one kompasem, który wskaże Wam właściwą drogę i pomoże odnaleźć swoje miejsce w świecie."
Dziękujemy za te ciepłe i budujące słowa.
Dziękujemy p. M. Zajączkowskiej - Burmistrzowi Wyśmierzyc za poświęcony czas. Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń w życiu osobistym i w pracy zawodowej.
A. Budzik
PODZIĘKOWANIE
Z WIZYTĄ W BANKU
- 4
Zdobywanie wiedzy na temat oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi to kluczowe działania niezbędne dla każdego człowieka. Trzecioklasistom ten temat nie jest obcy. Podczas wizyty w Banku Spółdzielczym w Wyśmierzycach pozyskali wiele potrzebnych informacji dotyczących zarządzania oszczędnościami. Dowiedzieli się m.in. czym jest tajemnica bankowa, z ilu cyfr składa się nr konta bankowego, od którego roku życia można zostać posiadaczem takiego konta. Pracownicy banku przybliżyli specyfikę zawodów wykonywanych w tej placówce: analityk bankowy, doradca klienta, specjalista ds. obsługi klienta, agent kredytowy, kasjer bankowy, konwojent. Uczniowie kl. III bez problemu poradzili sobie z rozwiązaniem zagadek podsumowujących zdobyte informacje. Warto promować ideę mądrego gospodarowania pieniędzmi, gdyż z pewnością zaowocuje to w przyszłości rozważnymi i trafnymi decyzjami finansowymi.
doradca zawodowy
wychowawca kl.III
Karolina Narożnik
Kolorowy tydzień dla ZIEMI!
Kolorowy Tydzień dla ZIEMI!
22 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Ziemi. Dzień ten wymyślono po to, by ludzie pochylili się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.
W związku z tym w dniach 14-16 kwietnia w ramach celebrowania Dnia Ziemi, prosimy społeczność szkolną, aby dostosowała kolor swojej garderoby do konkretnego dnia. Postawa ta ma na celu zachęcić do aktywnej postawy na rzecz otaczającej nas przyrody.
Poniedziałek (14 kwietnia) – Dzień Ziemi – kolor zielony - symbolizujący roślinność i naturę.
Wtorek (15 kwietnia)– Dzień Wody – kolor niebieski - symbolizujący związek z naturą, w tym z wodą i niebem
Środa (16 kwietnia) – Dzień Słońca – kolor żółty – symbolizujący energię, radość, ciepło i słońce.
Organizatorzy:
Urszula Dąbrowska
Justyna Kostrzewska
Samorząd Uczniowski.
Znani czytają... 4. odsłona
- 6
Tym razem w ramach innowacji pedagogicznej "Znani czytają, a ja kim będę?" gościliśmy p. J. Bombę - Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyśmierzycach, osobę, która dźwiga na swoich barkach ciężar odpowiedzialności za stan czytelnictwa w naszej gminie, oddaną całym sercem swojej pracy, otwartą na wymagania, potrzeby i gusty czytelników, pasjonatkę literatury.
Nasi uczniowie zasypali p. Dyrektor gradem pytań o ulubione książki, przedmioty szkolne, pierwszą przeczytaną lekturę (oczywiście "Dzieci z Bullerbyn"), najgrubszą przeczytaną książkę.
Nie zabrakło zapytań o aspekty pracy bibliotekarza i dyrektora biblioteki. Uczniowie byli ciekawi, ile woluminów liczy biblioteka (około 10.000!), jaką wartość stanowią te książki, skąd biblioteka pozyskuje fundusze na zakup nowych pozycji.
P. Dyrektor J. Bomba przyniosła ze sobą teatrzyk kamishibai, który zachwycił zebranych, i wykorzystała go do przeczytania "Królowej Pszczół Braci Grimm."
W podsumowaniu uczniowie napisali: "Warto odwiedzać bibliotekę", "Praca dyrektora w bibliotece jest ciężka", "Na dzisiejszej lekcji dowiedzieliśmy się, że warto czytać książki."
Dziękujemy p. J. Bombie za poświęcony czas. Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń w życiu osobistym i w pracy zawodowej.
A. Budzik
Dzień Włoski
#Erasmus+ #2024-1-PL01-KA121-SCH-000235464
20#Erasmus+ #2024-1-PL01-KA121-SCH-000235464
09 kwietnia przenieśliśmy się do słonecznej Italii – krainy pysznej pizzy, aromatycznego espresso, romantycznych gondoli i niekończącego się „dolce vita”! Rozpoczęliśmy dzień włoski w rytmie radosnej tarantelli - tradycyjnego tańca, który rozgrzewa serca i duszę! Następnie zaprosiliśmy na przedstawienie „W bajkowym świecie ekobohaterów”. Stworzyliśmy dzień pełen włoskiej magii, który był przyjazny dla naszej planety. Wyjątkowa scenka w naszej włoskiej restauracji była przeprowadzona w języku angielskim. Zachwyciła wszystkich obecnych. Na zakończenie odbyła się degustacja regionalnych potraw kuchni włoskiej.
Z całego serca dziękujemy za obecność Pani Magdalenie Leńczuk, szkoleniowcowi i pilotowi wyjazdów. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przeżyć ten wyjątkowy czas, pełen emocji, radości i wzajemnej życzliwości. Serdecznie dziękujemy Pani Urszuli Imbor Dyrektor Szkoły, Pani Małgorzacie Zajączkowskiej Burmistrz Wyśmierzyc, Pracownikom Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Wyśmierzycach, Radzie Rodziców oraz Rodzicom. To dzięki Wam nasze wydarzenie nabrało szczególnego blasku. Wasze uśmiechy i ciepłe słowa są dla nas największą nagrodą. Mamy nadzieję, że „Nasza Włoska Przygoda” dostarczyła Wam wielu miłych wrażeń i pozostanie w pamięci na długo. Niech włoskie „dolce vita” towarzyszy Wam każdego dnia – cieszcie się każdą chwilą, troszczcie się o naturę i zawsze miejcie w sercu miejsce na radość i miłość.
Opiekunowie wyjazdu do Włoch.
Prelekcja dla Rodziców
- 1
W dniu dzisiejszym podczas spotkań z rodzicami Pani psycholog Marta Rzewuska przedstawiła prezentację pt: „Rozpoznawanie objawów autyzmu u dzieci i młodzieży. Gdzie uzyskać pomoc?”. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Poznaliśmy objawy autyzmu, historię i kilka faktów. Obaliliśmy też mit, że autyzmem można się zarazić. Nie oceniaj, reaguj. Dziękujemy Rodzicom za obecność.
Marta Rzewuska psycholog szkolny.
ZAPROSZENIE
Z wizytą na dniach otwartych
- 6
Uczniowie kl. 7 i kl. 8 z wizytą na dniach otwartych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach
Mamy sukcesy!!!
Uczniowie PSP w Wyśmierzycach znowu w zacnym gronie Finalistów i Laureatów ogólnopolskiego konkursu, który z każdym rokiem ma coraz więcej uczestników! W trzecim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik VI edycja 2024/2025 wzięło udział sześcioro uczniów z klas IV-VII.
Z wielką przyjemnością publikuję ich osiągnięcia.
Laureat I miejsca - Piotr Ajdukiewicz (kl. VII)
Laureat III miejsca - Filip Sobieraj (kl. IV) i Grzegorz Górnicki (kl. VII)
Finalista Ogólnopolskiego Konkursu - Antoni Rola (kl. IV), Agata Jarosz (kl. VI) i Stanisław Mańtorski (kl. VII).
Wielkie brawa dla Uczniów za ich wytrwałość i wielkie zaangażowanie.
Gratulacje dla Rodziców Laureatów i Finalistów.
Beata Górnicka
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm to spektrum zaburzeń neurorozwojowych, które wpływają na sposób postrzegania świata. Dla wielu dzieci z autyzmem szkoła może być sporym wyzwaniem, ale też szansą na rozwój. W jaki sposób efektywnie wspierać dziecko z autyzmem w szkole? Jak wygląda edukacja uczniów, którzy mają zaburzenia ze spektrum autyzmu?
Każde dziecko z autyzmem jest inne – ma odmienne uzdolnienia i możliwości funkcjonowania. Dzieci z autyzmem cechuje niechęć do zmian, przez co mogą mieć problemy adaptacyjne w środowisku szkolnym oraz trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji. Niekiedy mogą też mylnie odczytywać zachowania i gesty, a także gwałtowne reagować na zmianę sytuacji.
Wspieranie dziecka z autyzmem w szkole wymaga zaangażowania całej społeczności szkolnej oraz indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Jednak dzięki odpowiedniemu wsparciu można stworzyć przyjazne środowisko szkolne, w którym dziecko z autyzmem poczuje się bezpiecznie i komfortowo.
Pedagodzy
Znani czytają... 3. odsłona
- 8
Na kolejnym spotkaniu w ramach innowacji pedagogicznej,, Znani czytają, a ja kim będę? gościliśmy p. A . Miazgę, rolnika, pasjonata muzyki, lidera zespołu muzycznego. P. Andrzej powitał nas walcem wiedeńskim, przy ostatnich dźwiękach przybyła nasza p. Dyrektor U. Imbor. Kolejna niespodzianka: p. Dyrektor też umie grać na akordeonie! ( mieliśmy okazję to usłyszeć).Nasi uczniowie dopytywali o wszystko: uprawę roślin, hodowlę zwierząt gospodarskich, sprzęt rolniczy. Padały pytania o ulubiony przedmiot w szkole, ulubione piosenki( usłyszeliśmy ,, Biały latawiec) i zespoły muzyczne. P. Andrzej wyjawił, że jego pasją oprócz grania i śpiewania jest czytanie książek(pierwszą przeczytaną była,, Jarzębinka- wszystkich kilkaset).Nasz gość przygotował konkurs dla uczniów; trzeba było odgadnąć gatunek muzyczny prezentowanego utworu( dowiedzieliśmy się też, z jakiego kraju pochodzi).W ,,koncercie życzeń wspólnie przy akompaniamencie zaśpiewaliśmy ,, Hej, sokoły, ,, Przez twe oczy zielone i inne znane utwory, o które poprosili uczniowie.P. Andrzej przeczytał fragment powieści E. Niziurskiego ,, Sposób na Alcybiadesa.W podsumowaniu uczniowie napisali:,, Praca rolnika jest bardzo pracochłonna, ,, Zostanę rolnikiem, ,, Łączenie pracy rolnika z pasjami nie jest łatwe.Spotkanie zakończyło się pożegnalnym marszem.Na koniec p. Andrzej wraz z p. B. Górnicką zagrali i zaśpiewali z nami wspólnie podczas apelu,, Barkę, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II w 20. rocznicę Jego śmierci.Dziękujemy p. A. Miazga za poświęcony czas.
Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń.
A. Budzik
W hołdzie Papieżowi Polakowi
Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyśmierzycach uczciła 20. rocznicę śmierci Św. Jana Pawła II uroczystym odśpiewaniem "Barki" - ukochanej pieśni Wielkiego Polaka, przy akompaniamencie gitary i akordeonu. Serdecznie dziękujemy Naszemu Gościowi, Panu Andrzejowi Miazdze, za piękną grę.
Beata Górnicka
Konkurs Szachowy
- 4
Z radością informuję, że nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Szachowym „Konik Szachowy”, który odbył się 27 marca 2025r . To była wspaniała okazja dla uczniów do rozwijania umiejętności logicznego myślenia oraz rywalizacji z rówieśnikami z całej Polski! Naszą szkołę reprezentowało14 uczniów z klas 1, 2. 3, 4 i 6. Trzymamy kciuki i oczekujemy na ogłoszenie wyników.
Marcin Dygant
PODZIĘKOWANIE
Lekcja zawodoznawcza
- 6
Lekcja zawodoznawcza
Świat profesji, rynek edukacyjny i rynek pracy to ważne obszary, które uczniowie powinni sukcesywnie poznawać, a właściwie odkrywać na kolejnych etapach nauki. Rynek pracy zmienia się nieustannie, dlatego temat profesji i zawodów, kwalifikacji i kompetencji w kontekście współczesnego świata jest bardzo istotną kwestią. Odwiedzając Zakład Produkcji Wyrobów Złącznych " Konopka" w Wyśmierzycach siódmoklasiści i ósmoklasiści poznali proces powstawania śrubek i materiałów podobnych. Właściciel firmy pan Piotr Konopka doskonale nakreślił charakter pracy oraz niezbędne kwalifikacje i kompetencje dla zawodów, które podejmują pracę w tego typu zakładach. Nieustannie powtarzał , iż szkolnictwo zawodowe ma przyszłość. Warto wybrać kształcenie zawodowe, gdyż poprzez nie: zdobywamy konkretne umiejętności, rozwijamy umiejętności praktyczne, zapewniamy sobie dobrze płatny zawód oraz niezależność finansową. szkolny doradca zawodowy Karolina Narożnik
Wyróżnienie w Małym Konkursie Recytatorskim!
- 2
26 marca 2025 r. w BCK ,, Białe Brzegi" odbyły się powiatowe eliminacje do 48. Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawska Syrenka" oraz XLII Małego Konkursu Recytatorskiego.
Naszą Szkołę godnie reprezentowali:
Kinga Fliśnik - ucz. kl. IV
Aleksandra Piwowar - ucz. kl. IV
Szymon Bartuszek - ucz. kl. VI
Piotr Ajdukiewicz - ucz. kl. VII
Lena Kawińska - ucz. kl. VII
Łącznie w obu konkursach wzięło udział 116 recytatorów. Członkowie Komisji Jury podziękowali za tak liczny udział w dniu konkursów, który określili Świętem Kultury Żywego Słowa. Recytatorzy za pomocą dobranego repertuaru przekazywali różne emocje, odkrywali piękno swojego wnętrza. Dostarczyli publiczności wielu wspaniałych wrażeń artystycznych.
W XLII Małym Konkursie Recytatorskim, w kategorii wiekowej 12 - 15 lat, uczeń Szymon Bartuszek zdobył Wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim Uczestnikom konkursów recytatorskich dziękujemy za zaangażowanie i piękną postawę oraz życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka klas I-III
- 12
21 marca klasy I-III wyruszyły na wycieczkę do portu lotniczego Warszawa - Radom. Niesamowitych wrażeń dostarczyła młodym odkrywcom wizyta w parku naukowo- rozrywkowym Flyport by Baltona. Podczas super zabawy można było przekonać się jak działa żyroskop, łazik księżycowy, kontrola lotu, bagażu czy symulator lotu. Była to także okazja, aby poznać wiele innych ciekawostek związanych z lotnictwem. Następnie funkcjonariusze Straży Granicznej zaciekawili uczestników wycieczki informacjami na temat swojej pracy i sprzętu, który jest używany w codziennym pełnieniu służby. Serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania. To była cenna, inspirująca lekcja.
Przygoda w Hopa Lupa
- 10
W promieniach zachodzącego słońca żegnamy Łódź i naszą przygodę w Hopa Lupa. Atrakcji było co niemiara. Skakaliśmy, fikaliśmy koziołki, zjeżdżaliśmy na kole, zmierzyliśmy się ze wspinaczką i zjazdem tyrolką. Odważni pilotowali samolot i próbowali sił w symulacjach lotu.
Jeździliśmy gokartami w Bumper Car. Znaleźliśmy się w prawdziwym raju dla fanów wirtualnej zabawy, wśród 150 maszyn w tym automatów VR, sportowych oraz zręcznościowych. Spróbowaliśmy się w różnorodnych grach, immersyjnych doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości po emocjonujące wyzwania zręcznościowe (złowiliśmy misie, pokemony, krokodyle i inne pluszaki).
Pokrzepieni jedzonkiem w McDonald’s w wyśmienitych humorach wracamy do szkolnej rzeczywistości.
Aktualności
Co nowego w szkole?Spotkanie z leśniczym
- 12.10.2022
- 5
7 października 2022 r. uczniowie klas I-III wzięli udział w żywej lekcji przyrody na terenie lasów wyśmierzyckich. Leśniczy Pan Piotr Badowski w ciekawy sposób opowiadał o swojej pracy, o lesie i jego mieszkańcach. Dzieci poznały rodzaje lasów, warstwy lasu, warunki życia roślin i zwierząt w poszczególnych warstwach lasu. Rozpoznawały i nazywały drzewa liściaste i iglaste. Leśniczy przypomniał dzieciom zasady zachowania w lesie. Podkreślił znaczenie lasu dla przyrody i ludzi, a także konieczność jego ochrony. W trakcie spotkania dzieci zadawały pytania oraz dzieliły się swoimi doświadczeniami. Na zakończenie Pan leśniczy otrzymał podziękowanie za przybycie.
Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a wysłuchane ciekawostki i wiadomości poszerzyły wiedzę przyrodniczą naszych dzieci.
Organizatorzy spotkania: Jadwiga Furmańska, Wiesława Pękacka
Laboratoria Przyszłości - korzystamy z drukarki 3D
- 06.10.2022
- 2
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pierwszej część warsztatów dotyczących druku 3D. Praca z nowoczesnym urządzeniem jest możliwa dzięki realizacji przez PSP w Wyśmierzycach programu Laboratoria Przyszłości i pozyskaniu drukarki Zortrax M200 Plus.
W czasie trwania zajęć uczniowie zostali zapoznani z procesem przygotowania urzadzenia do pracy, sposobem wymiany materiału drukującego (filament) oraz zachowania bezpieczeństwa podczas pracy z urządzeniem elektrycznym.
Warsztaty z drukiem 3D uczą naszych uczniów pracy z nowoczesnymi technologiami i wzbogacają ich doświadczenie, a każde kolejne lekcje w nowej pracowni cieszą się dużym zainteresowaniem dzieci i młodzieży.
Beata Górnicka
Ślubowanie Pierwszoklasistów
- 06.10.2022
- 25
#Ślubowanie Pierwszoklasistów#
30 września Publiczna Szkoła Podstawowa im. bł. ks. prof. Franciszka Rosłańca przyjęła w swój poczet nowych uczniów. Dyrektor Szkoły Pani Urszula Imbor niezwykle ciepło powitała przybyłych gości, a także bohaterów tego wielkiego wydarzenia- uczniów kl.1. Uroczystość zaszczycili: Dyrektor Delegatury w Radomiu Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w Warszawie pan Adrian Barański, Burmistrz Wyśmierzyc pan Wojciech Sępioł, proboszcz parafii Wyśmierzyce ks. Robert Sionek, Przewodniczący Rady Miejskiej pan Stanisław Podpora, przedstawiciele Rady Rodziców, grono pedagogiczne, przedstawiciele SU oraz Szanowni Rodzice. Po krótkiej części artystycznej w wykonaniu pierwszoklasistów i wysłuchaniu koncertu uczennic z klas V i VI uczniowie złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a Dyrektor Szkoły Pani Urszula Imbor, wypowiadając słowa "Pasuję Cię na ucznia klasy pierwszej" oficjalnie przyjęła uczniów w poczet społeczności uczniowskiej. Pierwszoklasiści dostojnie prezentowali się w granatowych biretach na głowie, z magicznymi ołówkami i dyplomami w dłoniach, ufundowanymi przez Rodziców uczniów klasy pierwszej. Dodatkowo uczniowie otrzymali zakupione przez Radę Rodziców "Niezbędniki pierwszoklasisty".
Po zakończeniu części oficjalnej, wszyscy przybyli goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców uczniów klasy pierwszej do stołówki szkolnej.
Naszym Pierwszoklasistom życzymy sukcesów i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.
Wychowawca kl. 1a
Karolina Narożnik
Udział w akcji Sprzątamy dla Polski
- 06.10.2022
#Sprzątamy dla Polski
12Dnia 4 października 2022 r. uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. prof. Franciszka Rosłańca w Wyśmierzycach wzięli udział w IV edycji #SprzątamyDlaPolski. Uczniowie zostali poinstruowani odnośnie bezpieczeństwa podczas sprzątania i prawidłowej segregacji śmieci. Otrzymali rękawice i worki foliowe i z wielką energią przystąpili do sprzątania. Pod opieką nauczycieli najmłodsi uczniowie kl. 1-3 posprzątali pobliski park i teren przy pomniku bł. ks. prof. Franciszka Rosłańca a starsi uczniowie kl.4-8 okolice cmentarza, ul. Batorego, ul. Kopernika, ul. Mickiewicza, stadion miejski i plac zabaw przy stadionie-Orlik.
Celem nadrzędnym akcji szkolnej było kształtowanie postawy odpowiedzialności młodego pokolenia za obecny i przyszły stan środowiska naturalnego.
Musimy jednak pamiętać, że aby podziwiać piękne widoki, o okolicę trzeba dbać codziennie, a nie tylko raz w roku.
Za uczestnictwo i wielkie zaangażowanie uczniów i nauczycieli dziękuje PLANETA ZIEMIA.
Koordynatorzy akcji: Wiesława Pękacka, Anna Dąbrowska
Wycieczka do Warszawy
- 06.10.2022
Relacje z wycieczki uczniów klas I-III.
1129 września 2022 r. wybraliśmy się na szkolną wycieczkę do Warszawy. W wycieczce brali udział uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami. Kierownikiem wycieczki była p. Jadwiga Furmańska.
Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Stadionie Legii. Przewodnik oprowadzał nas po ważnych miejscach obiektu sportowego i opowiadał różne ciekawostki z długiej historii klubu. Spacerując po ogromnym stadionie, mieliśmy okazję wejść na trybuny, do loży biznesowej, do kabiny komentatorów sportowych czy do sali, gdzie odbywają się konferencje prasowe. Mogliśmy też poczuć się jak piłkarze i posiedzieć na ławce rezerwowych oraz w szatni gości Legii. Każdy mógł dotknąć odciśniętej ręki największej legendy warszawskiego klubu, Lucjana Brychczego. Fani piłki nożnej mogli też kupić pamiątki.
Następnym punktem naszej wycieczki był Zamek Królewski. Zwiedzanie Zamku Królewskiego było połączone z lekcją muzealną „Król i jego dwór”. Pani przewodnik oprowadzała nas po przepięknych komnatach zamkowych i opowiadała o czasach króla Stanisława Augusta. Dowiedzieliśmy się, jak należało zachowywać się w obecności króla. Poznaliśmy postać ostatniego króla Polski, symbolikę insygniów władzy królewskiej (korona, jabłko, berło). Podziwialiśmy apartamenty królewskie, m.in. Pokój Marmurowy, Salę Rycerską, Salę Tronową. To była „żywa” lekcja historii.
Później wybraliśmy się na spacer po Starówce, odwiedzając kolejno: Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta III Wazy (król Zygmunt III Waza przeniósł stolicę z Krakowa do Warszawy i ustanowił zamek nową siedzibą króla i dworu), Zamek Królewski na zewnątrz, Rynek z pomnikiem Syrenki. Tu był też czas na zakup pamiątek. Na koniec udaliśmy się na posiłek do Mc Donalda.
To był dzień pełen wrażeń. Warszawa uchyliła przed nami rąbek swej historii i swego piękna. Z pewnością wielu z nas jeszcze do stolicy wróci. Jednak ten dzień i ta wycieczka pozostanie wszystkim na długo w pamięci.
Jadwiga Furmańska
Szkoła Pełna Aktywności
- 01.10.2022
- 12
To była przygoda z klasą i dobra lekcja współpracy w zespole. Wszystko w ramach kolejnej odsłony akcji Szkoła Pełna Aktywności, która odbyła się w Warszawie dnia 28 września 2022 roku. Udział wzięło 38 klas reprezentujących placówki edukacyjne ze stolicy i okolic.
Z Naszej szkoły udział w tej imprezie wzięły dwie klasy- 4 i 6.
Klasa 4.
1. Szymon Bartuszek
2. Wiktoria Jaworska
3. Lena Zagroba
4. Michał Fołtyn
5. Antoni Olczak
Opiekun- Justyna Kostrzewska.
Klasa 6
1. Amelia Pawlik
2. Mają Greliak
3. Dawid Chochlewicz
4. Kacper Jagiełło
5. Mateusz Greliak
Opiekun- Szymon Gaca
Nasi uczniowie na tle 38 klas wypadli rewelacyjnie.
Uczniowie klasy 6 zajęli II miejsce.
1. SP Izabelin (6C) – 260 pkt.
2. PSP im bł.prof Franciszka Rosłańca (6A) – 255 pkt.
3. SP im. Samuela Bogumiła Lindego (6B) – 248 pkt.
Wycieczka do Lublina
- 01.10.2022
- 9
29 września uczniowie naszej szkoły wybrali się na wycieczkę do Lublina.
Pierwszym punktem programu był Ogród Botaniczny- miejsce spacerówi kontaktu z przyrodą. Udało nam się zobaczyć rośliny chronione( około150), a wśród nich 22 gatunki zagrożone wyginięciem, a uwzględnione w Polskiej Czerwonej Księdze Roślin. Chociaż pogoda nie rozpieszczała, przyszli botanicy śmiało kroczyli po wilgotnych alejkach. Podziwiali m.in. paulownię cesarską, sadzoną w dniu urodzin córki (Japonia). Drzewo rosło razem z dzieckiem, a przed zamążpójściem było ścinane i wykonywano z niego skrzynię na posag . Obejrzeli liście dębu czerwonego, które znajdują się na monetach pięciogroszowych. Jedli orzeszki bukowe. Widzieli cis kasztanowy, jego gałęzie wykorzystywanodo budowy łuków. Podziwiali kokorniaka olbrzymiego, którego liście przypominają uszy słonia i planicerium z liśćmi jak rogi łosia. Z lekką obawą przechodzili obok dzbanecznika niesamowitego owadożercy.
Na terenie ogrodu obejrzeli również szlachecki dworek należący do Jana Nepomucena Kościuszki, stryja Tadeusza Kościuszki. Wysłuchali romantycznej opowieści o pierwszej miłości Tadeusza i czarnej polewce, którą go uraczono.
Oglądali przepiękną szafę gdańską i siedzieli na krzesłach wykonanych w stylu rokoko.
Na obiad wszyscy wybrali się do restauracji McDonald’s.
Następnie udali się na Uniwersytet Marii Curie- Skłodowskiej i wzięli udział w pokazach z fizyki- zajęciach promujących i popularyzujących nauki ścisłe w ich doświadczalnej odsłonie. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć zarówno klasyczne, jak i trudne do odtworzenia w warunkach szkolnych doświadczenia, zdobyć , uzupełnić lub powtórzyć swoją wiedzę z fizyki. Obserwowali m.in. , jak zachowuje się ciecz w ruchu obrotowym, działanie siły dośrodkowej na szklankę wody(która przewrócona do góry dnem nie wylała się) czy wirowanie łańcuszka rowerowego.
Zmęczeni, ale zadowoleni dzielili się w drodze powrotnej swoimi wrażeniami. A na kolację zapobiegliwi zjedli kasztany jadalne zebrane pod drzewem kasztanowca…
A. Budzik
Szkółka dziennikarska
- 28.09.2022
Zajęcia szkółki dziennikarskiej w naszej szkole na stałe zapisały się w kalendarz wydarzeń szkolnych.
Kolejne warsztaty z cyklu ,,Złota 10, czyli Mazowiecka Szkółka Dziennikarska z Radiem Radom” poprowadzili pp. Marzena i Michał Tarnowscy.
Ich celem było zainteresowanie młodzieży zawodem dziennikarza, próbą zaszczepienia pasji do tego zawodu i przede wszystkim przedstawienie, jak wygląda i na czym polega praca dziennikarza radiowego.
W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzieli się, czym jest rzetelne dziennikarstwo, jakie występują rodzaje dziennikarstwa, co to jest "news" i "fake news". Układali również "newsa" dotyczącego spotkania.
Jako ciekawostkę prowadzący podał, że ostatnio gościem Radia Radom był Burmistrz Wyśmierzyc, p. W. Sępioł.Nie zabrakło pytań związanych z prezentowanym zawodem. Nasi uczniowie, wcielając się w rolę dziennikarzy śledczych, próbowali zaskoczyć dziennikarza i pytali o wykształcenie, staż pracy i zarobki (co wywołało salwę śmiechu).
Dziesięciu wyróżnionych uczestników warsztatów zwiedzi stację i "na żywo" zobaczy funkcjonowanie Radia Radom.
Anna Budzik
Nowości w szkole
- 28.09.2022
Nowy monitor interaktywny już działa!!
1Nasza szkoła codziennie się zmienia. Na lepsze, co rzecz jasna. Dzisiaj kolejna sala lekcyjna została wyposażona w monitor interaktywny, którego wykorzystanie przyniesie wymierne korzyści dla uczniów oraz nauczycieli preferujących prowadzenie zajęć z użyciem narzędzi TIK. Nowy sprzęt został od razu "przetestowany" przez czwartoklasistów podczas lekcji matematyki. Jak można się było spodziewać, uczniowie z pokolenia „ZET”używający na co dzień wiele urządzeń dotykowych (smartfon, smartwatch, tablet), nie potrzebowali zbyt wiele instrukcji do pracy z monitorem, a biała tablica – wisząca dalej na ścianie – będzie pewnie używana tylko okazjonalnie.
Beata Górnicka
Laboratoria Przyszłości - klocki Lego
- 28.09.2022
#laboratoriaprzyszłosci#skriware
10Laboratoria Przyszłości – klocki Lego.
W tym tygodniu chcemy się pochwalić kolejnym zakupem w ramach programu Laboratoria Przyszłości – klockami Lego. Otrzyamane zestawy to uniwersalne pomoce dydaktyczne, które mogą być pomocne w edukacji najmłodszych – w rozróżnianiu kolorów, kształtów, wielkości, faktury. Układanie klocków pobudzi kreatywność i wyobraźnię starszych uczniów podczas tworzenia własnych konstrukcji. Budowanie wg określonego wzoru lub zgodnie z wytycznymi nauczyciela wpływa na koncentrację uwagi, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy cierpliwości, umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowej.
Lego Education BricQ Motion Prime, zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości, to zestawy przede wszystkim dla uczniów klas 4-8, które będą pomocne w nauce przedmiotów STEAM, zwłaszcza w poznawaniu izasad fizyki. Koła zębate, przekładnie, ciężarki i żagle wprowadzą uczniów w zasady mechaniki.
Dzisiejsze zajęcia grupowe wykazały, że nasi uczniowie świetnie sobie radzą w sytuacji zadaniowej, potrafią czytać załączone instrukcje oraz pracować w grupie różnowiekowej.
Beata Górnicka
Laboratoria Przyszłości - inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.