Życzenia świąteczne
Znani czytają... 5. odsłona
- 9
W ramach innowacji pedagogicznej "Znani czytają, a ja kim będę?" gościliśmy p. Małgorzatę Zajączkowską, Burmistrza Wyśmierzyc, ale także członkinię KGW "Grzmiączki" i Kobiecej Drużyny Pożarniczej w Wyśmierzycach.
Nasi uczniowie pytali o sprawy związane z funkcjonowaniem Urzędu Gminy, ciekawiło ich, jak wygląda praca p. Burmistrz, jaką szkołę trzeba ukończyć, aby pełnić tę funkcję, kto ustala budżet, z jakimi organizacjami współpracuje jednostka samorządowa. Nie zabrakło pytań o plany na przyszłość związane z wybudowaniem basenu, uruchomieniem kina, skateparku czy wymianą bramek na orliku.
Nasz Gość zdradził nam, jakie inwestycje będą realizowane w przyszłości!
P. Burmistrz przyniosła na spotkanie mnóstwo książek, którymi zaczytywała się w dzieciństwie (m.in. "Plastusiowy pamiętnik" i serię książek o Tomku Wilmowskim) oraz te, po które sięga najczęściej.
Przeczytała fragment powieści "Tomek w Krainie Kangurów" A. Szklarskiego.
W podsumowaniu uczniowie napisali: "Praca burmistrza nie jest łatwa, Dowiedzieliśmy się dużo o pracy burmistrza."
Wśród uczniów na pewno znajdą się przyszli działacze samorządowi - wybrzmiało to w jednym ze zdań: "Chcę zostać burmistrzem."
P. Burmistrz podarowała szkole unikatowy egzemplarz "Pana Tadeusza" z niespotykanymi grafikami J. M. Szancera.
W dedykowanym liście umieściła napis: "Niech nasze piękne polskie tradycje i obyczaje zapisane na kartach tej księgi kształtują Waszą tożsamość narodową. Niech będą one kompasem, który wskaże Wam właściwą drogę i pomoże odnaleźć swoje miejsce w świecie."
Dziękujemy za te ciepłe i budujące słowa.
Dziękujemy p. M. Zajączkowskiej - Burmistrzowi Wyśmierzyc za poświęcony czas. Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń w życiu osobistym i w pracy zawodowej.
A. Budzik
PODZIĘKOWANIE
Z WIZYTĄ W BANKU
- 4
Zdobywanie wiedzy na temat oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi to kluczowe działania niezbędne dla każdego człowieka. Trzecioklasistom ten temat nie jest obcy. Podczas wizyty w Banku Spółdzielczym w Wyśmierzycach pozyskali wiele potrzebnych informacji dotyczących zarządzania oszczędnościami. Dowiedzieli się m.in. czym jest tajemnica bankowa, z ilu cyfr składa się nr konta bankowego, od którego roku życia można zostać posiadaczem takiego konta. Pracownicy banku przybliżyli specyfikę zawodów wykonywanych w tej placówce: analityk bankowy, doradca klienta, specjalista ds. obsługi klienta, agent kredytowy, kasjer bankowy, konwojent. Uczniowie kl. III bez problemu poradzili sobie z rozwiązaniem zagadek podsumowujących zdobyte informacje. Warto promować ideę mądrego gospodarowania pieniędzmi, gdyż z pewnością zaowocuje to w przyszłości rozważnymi i trafnymi decyzjami finansowymi.
doradca zawodowy
wychowawca kl.III
Karolina Narożnik
Kolorowy tydzień dla ZIEMI!
Kolorowy Tydzień dla ZIEMI!
22 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Ziemi. Dzień ten wymyślono po to, by ludzie pochylili się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.
W związku z tym w dniach 14-16 kwietnia w ramach celebrowania Dnia Ziemi, prosimy społeczność szkolną, aby dostosowała kolor swojej garderoby do konkretnego dnia. Postawa ta ma na celu zachęcić do aktywnej postawy na rzecz otaczającej nas przyrody.
Poniedziałek (14 kwietnia) – Dzień Ziemi – kolor zielony - symbolizujący roślinność i naturę.
Wtorek (15 kwietnia)– Dzień Wody – kolor niebieski - symbolizujący związek z naturą, w tym z wodą i niebem
Środa (16 kwietnia) – Dzień Słońca – kolor żółty – symbolizujący energię, radość, ciepło i słońce.
Organizatorzy:
Urszula Dąbrowska
Justyna Kostrzewska
Samorząd Uczniowski.
Znani czytają... 4. odsłona
- 6
Tym razem w ramach innowacji pedagogicznej "Znani czytają, a ja kim będę?" gościliśmy p. J. Bombę - Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyśmierzycach, osobę, która dźwiga na swoich barkach ciężar odpowiedzialności za stan czytelnictwa w naszej gminie, oddaną całym sercem swojej pracy, otwartą na wymagania, potrzeby i gusty czytelników, pasjonatkę literatury.
Nasi uczniowie zasypali p. Dyrektor gradem pytań o ulubione książki, przedmioty szkolne, pierwszą przeczytaną lekturę (oczywiście "Dzieci z Bullerbyn"), najgrubszą przeczytaną książkę.
Nie zabrakło zapytań o aspekty pracy bibliotekarza i dyrektora biblioteki. Uczniowie byli ciekawi, ile woluminów liczy biblioteka (około 10.000!), jaką wartość stanowią te książki, skąd biblioteka pozyskuje fundusze na zakup nowych pozycji.
P. Dyrektor J. Bomba przyniosła ze sobą teatrzyk kamishibai, który zachwycił zebranych, i wykorzystała go do przeczytania "Królowej Pszczół Braci Grimm."
W podsumowaniu uczniowie napisali: "Warto odwiedzać bibliotekę", "Praca dyrektora w bibliotece jest ciężka", "Na dzisiejszej lekcji dowiedzieliśmy się, że warto czytać książki."
Dziękujemy p. J. Bombie za poświęcony czas. Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń w życiu osobistym i w pracy zawodowej.
A. Budzik
Dzień Włoski
#Erasmus+ #2024-1-PL01-KA121-SCH-000235464
20#Erasmus+ #2024-1-PL01-KA121-SCH-000235464
09 kwietnia przenieśliśmy się do słonecznej Italii – krainy pysznej pizzy, aromatycznego espresso, romantycznych gondoli i niekończącego się „dolce vita”! Rozpoczęliśmy dzień włoski w rytmie radosnej tarantelli - tradycyjnego tańca, który rozgrzewa serca i duszę! Następnie zaprosiliśmy na przedstawienie „W bajkowym świecie ekobohaterów”. Stworzyliśmy dzień pełen włoskiej magii, który był przyjazny dla naszej planety. Wyjątkowa scenka w naszej włoskiej restauracji była przeprowadzona w języku angielskim. Zachwyciła wszystkich obecnych. Na zakończenie odbyła się degustacja regionalnych potraw kuchni włoskiej.
Z całego serca dziękujemy za obecność Pani Magdalenie Leńczuk, szkoleniowcowi i pilotowi wyjazdów. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przeżyć ten wyjątkowy czas, pełen emocji, radości i wzajemnej życzliwości. Serdecznie dziękujemy Pani Urszuli Imbor Dyrektor Szkoły, Pani Małgorzacie Zajączkowskiej Burmistrz Wyśmierzyc, Pracownikom Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Wyśmierzycach, Radzie Rodziców oraz Rodzicom. To dzięki Wam nasze wydarzenie nabrało szczególnego blasku. Wasze uśmiechy i ciepłe słowa są dla nas największą nagrodą. Mamy nadzieję, że „Nasza Włoska Przygoda” dostarczyła Wam wielu miłych wrażeń i pozostanie w pamięci na długo. Niech włoskie „dolce vita” towarzyszy Wam każdego dnia – cieszcie się każdą chwilą, troszczcie się o naturę i zawsze miejcie w sercu miejsce na radość i miłość.
Opiekunowie wyjazdu do Włoch.
Prelekcja dla Rodziców
- 1
W dniu dzisiejszym podczas spotkań z rodzicami Pani psycholog Marta Rzewuska przedstawiła prezentację pt: „Rozpoznawanie objawów autyzmu u dzieci i młodzieży. Gdzie uzyskać pomoc?”. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Poznaliśmy objawy autyzmu, historię i kilka faktów. Obaliliśmy też mit, że autyzmem można się zarazić. Nie oceniaj, reaguj. Dziękujemy Rodzicom za obecność.
Marta Rzewuska psycholog szkolny.
ZAPROSZENIE
Z wizytą na dniach otwartych
- 6
Uczniowie kl. 7 i kl. 8 z wizytą na dniach otwartych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach
Mamy sukcesy!!!
Uczniowie PSP w Wyśmierzycach znowu w zacnym gronie Finalistów i Laureatów ogólnopolskiego konkursu, który z każdym rokiem ma coraz więcej uczestników! W trzecim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik VI edycja 2024/2025 wzięło udział sześcioro uczniów z klas IV-VII.
Z wielką przyjemnością publikuję ich osiągnięcia.
Laureat I miejsca - Piotr Ajdukiewicz (kl. VII)
Laureat III miejsca - Filip Sobieraj (kl. IV) i Grzegorz Górnicki (kl. VII)
Finalista Ogólnopolskiego Konkursu - Antoni Rola (kl. IV), Agata Jarosz (kl. VI) i Stanisław Mańtorski (kl. VII).
Wielkie brawa dla Uczniów za ich wytrwałość i wielkie zaangażowanie.
Gratulacje dla Rodziców Laureatów i Finalistów.
Beata Górnicka
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm to spektrum zaburzeń neurorozwojowych, które wpływają na sposób postrzegania świata. Dla wielu dzieci z autyzmem szkoła może być sporym wyzwaniem, ale też szansą na rozwój. W jaki sposób efektywnie wspierać dziecko z autyzmem w szkole? Jak wygląda edukacja uczniów, którzy mają zaburzenia ze spektrum autyzmu?
Każde dziecko z autyzmem jest inne – ma odmienne uzdolnienia i możliwości funkcjonowania. Dzieci z autyzmem cechuje niechęć do zmian, przez co mogą mieć problemy adaptacyjne w środowisku szkolnym oraz trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji. Niekiedy mogą też mylnie odczytywać zachowania i gesty, a także gwałtowne reagować na zmianę sytuacji.
Wspieranie dziecka z autyzmem w szkole wymaga zaangażowania całej społeczności szkolnej oraz indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Jednak dzięki odpowiedniemu wsparciu można stworzyć przyjazne środowisko szkolne, w którym dziecko z autyzmem poczuje się bezpiecznie i komfortowo.
Pedagodzy
Znani czytają... 3. odsłona
- 8
Na kolejnym spotkaniu w ramach innowacji pedagogicznej,, Znani czytają, a ja kim będę? gościliśmy p. A . Miazgę, rolnika, pasjonata muzyki, lidera zespołu muzycznego. P. Andrzej powitał nas walcem wiedeńskim, przy ostatnich dźwiękach przybyła nasza p. Dyrektor U. Imbor. Kolejna niespodzianka: p. Dyrektor też umie grać na akordeonie! ( mieliśmy okazję to usłyszeć).Nasi uczniowie dopytywali o wszystko: uprawę roślin, hodowlę zwierząt gospodarskich, sprzęt rolniczy. Padały pytania o ulubiony przedmiot w szkole, ulubione piosenki( usłyszeliśmy ,, Biały latawiec) i zespoły muzyczne. P. Andrzej wyjawił, że jego pasją oprócz grania i śpiewania jest czytanie książek(pierwszą przeczytaną była,, Jarzębinka- wszystkich kilkaset).Nasz gość przygotował konkurs dla uczniów; trzeba było odgadnąć gatunek muzyczny prezentowanego utworu( dowiedzieliśmy się też, z jakiego kraju pochodzi).W ,,koncercie życzeń wspólnie przy akompaniamencie zaśpiewaliśmy ,, Hej, sokoły, ,, Przez twe oczy zielone i inne znane utwory, o które poprosili uczniowie.P. Andrzej przeczytał fragment powieści E. Niziurskiego ,, Sposób na Alcybiadesa.W podsumowaniu uczniowie napisali:,, Praca rolnika jest bardzo pracochłonna, ,, Zostanę rolnikiem, ,, Łączenie pracy rolnika z pasjami nie jest łatwe.Spotkanie zakończyło się pożegnalnym marszem.Na koniec p. Andrzej wraz z p. B. Górnicką zagrali i zaśpiewali z nami wspólnie podczas apelu,, Barkę, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II w 20. rocznicę Jego śmierci.Dziękujemy p. A. Miazga za poświęcony czas.
Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń.
A. Budzik
W hołdzie Papieżowi Polakowi
Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyśmierzycach uczciła 20. rocznicę śmierci Św. Jana Pawła II uroczystym odśpiewaniem "Barki" - ukochanej pieśni Wielkiego Polaka, przy akompaniamencie gitary i akordeonu. Serdecznie dziękujemy Naszemu Gościowi, Panu Andrzejowi Miazdze, za piękną grę.
Beata Górnicka
Konkurs Szachowy
- 4
Z radością informuję, że nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Szachowym „Konik Szachowy”, który odbył się 27 marca 2025r . To była wspaniała okazja dla uczniów do rozwijania umiejętności logicznego myślenia oraz rywalizacji z rówieśnikami z całej Polski! Naszą szkołę reprezentowało14 uczniów z klas 1, 2. 3, 4 i 6. Trzymamy kciuki i oczekujemy na ogłoszenie wyników.
Marcin Dygant
PODZIĘKOWANIE
Lekcja zawodoznawcza
- 6
Lekcja zawodoznawcza
Świat profesji, rynek edukacyjny i rynek pracy to ważne obszary, które uczniowie powinni sukcesywnie poznawać, a właściwie odkrywać na kolejnych etapach nauki. Rynek pracy zmienia się nieustannie, dlatego temat profesji i zawodów, kwalifikacji i kompetencji w kontekście współczesnego świata jest bardzo istotną kwestią. Odwiedzając Zakład Produkcji Wyrobów Złącznych " Konopka" w Wyśmierzycach siódmoklasiści i ósmoklasiści poznali proces powstawania śrubek i materiałów podobnych. Właściciel firmy pan Piotr Konopka doskonale nakreślił charakter pracy oraz niezbędne kwalifikacje i kompetencje dla zawodów, które podejmują pracę w tego typu zakładach. Nieustannie powtarzał , iż szkolnictwo zawodowe ma przyszłość. Warto wybrać kształcenie zawodowe, gdyż poprzez nie: zdobywamy konkretne umiejętności, rozwijamy umiejętności praktyczne, zapewniamy sobie dobrze płatny zawód oraz niezależność finansową. szkolny doradca zawodowy Karolina Narożnik
Wyróżnienie w Małym Konkursie Recytatorskim!
- 2
26 marca 2025 r. w BCK ,, Białe Brzegi" odbyły się powiatowe eliminacje do 48. Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawska Syrenka" oraz XLII Małego Konkursu Recytatorskiego.
Naszą Szkołę godnie reprezentowali:
Kinga Fliśnik - ucz. kl. IV
Aleksandra Piwowar - ucz. kl. IV
Szymon Bartuszek - ucz. kl. VI
Piotr Ajdukiewicz - ucz. kl. VII
Lena Kawińska - ucz. kl. VII
Łącznie w obu konkursach wzięło udział 116 recytatorów. Członkowie Komisji Jury podziękowali za tak liczny udział w dniu konkursów, który określili Świętem Kultury Żywego Słowa. Recytatorzy za pomocą dobranego repertuaru przekazywali różne emocje, odkrywali piękno swojego wnętrza. Dostarczyli publiczności wielu wspaniałych wrażeń artystycznych.
W XLII Małym Konkursie Recytatorskim, w kategorii wiekowej 12 - 15 lat, uczeń Szymon Bartuszek zdobył Wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim Uczestnikom konkursów recytatorskich dziękujemy za zaangażowanie i piękną postawę oraz życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka klas I-III
- 12
21 marca klasy I-III wyruszyły na wycieczkę do portu lotniczego Warszawa - Radom. Niesamowitych wrażeń dostarczyła młodym odkrywcom wizyta w parku naukowo- rozrywkowym Flyport by Baltona. Podczas super zabawy można było przekonać się jak działa żyroskop, łazik księżycowy, kontrola lotu, bagażu czy symulator lotu. Była to także okazja, aby poznać wiele innych ciekawostek związanych z lotnictwem. Następnie funkcjonariusze Straży Granicznej zaciekawili uczestników wycieczki informacjami na temat swojej pracy i sprzętu, który jest używany w codziennym pełnieniu służby. Serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania. To była cenna, inspirująca lekcja.
Przygoda w Hopa Lupa
- 10
W promieniach zachodzącego słońca żegnamy Łódź i naszą przygodę w Hopa Lupa. Atrakcji było co niemiara. Skakaliśmy, fikaliśmy koziołki, zjeżdżaliśmy na kole, zmierzyliśmy się ze wspinaczką i zjazdem tyrolką. Odważni pilotowali samolot i próbowali sił w symulacjach lotu.
Jeździliśmy gokartami w Bumper Car. Znaleźliśmy się w prawdziwym raju dla fanów wirtualnej zabawy, wśród 150 maszyn w tym automatów VR, sportowych oraz zręcznościowych. Spróbowaliśmy się w różnorodnych grach, immersyjnych doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości po emocjonujące wyzwania zręcznościowe (złowiliśmy misie, pokemony, krokodyle i inne pluszaki).
Pokrzepieni jedzonkiem w McDonald’s w wyśmienitych humorach wracamy do szkolnej rzeczywistości.
Aktualności
Co nowego w szkole?Przedstawienia profilaktyczne
- 27.11.2022
Relacje ze spektaklu przygotowanego przez aktorów Teatru Edukacji i Profilaktyki "Maska".
422 listopada gościliśmy w naszej szkole Teatr Edukacji i Profilaktyki „Maska” z Krakowa. Artyści teatru przedstawili dwa spektakle. Pierwszy dla uczniów klas I-III, drugi dla uczniów klas IV-VIII. Tego dnia gościliśmy również grupę - Puchatki z Przedszkola Przyjaciół Kubusia Puchatka w Wyśmierzycach, która razem z młodszymi klasami obejrzała spektakl.
Prezentowane przedstawienia w ciekawy i niebanalny sposób poruszały ważne problemy, prowokowały wśród oglądających dyskusje. Spektakle profilaktyczne, poprzez wzbudzanie emocji, pokazują dzieciom i młodym ludziom, do jakich konsekwencji mogą prowadzić zachowania oraz brak wyobraźni.
Młodsze dzieci zobaczyły „Bajka o przyjaźni i tolerancji”. Każde dziecko ma swoją ulubioną przytulankę. Taki pluszak jest nie tylko zabawką, ale również najlepszym przyjacielem najmłodszych. Misie przytulanki są znane i kochane na całym świecie - to z nimi dzieci zasypiają, rozmawiają o swoich problemach, dzielą smutki i radości. Kasia – bohaterka teatrzyku, również miała swojego ukochanego pluszaka. Każdy jej przyjaciel pochodzi z innego państwa. Dzięki takiej prezentacji dzieci mają okazję poznawać nowe języki oraz kultury. Mimo tego, że dziewczynka wszystkie pluszaki traktowała na równi, to Króliczek Zazdrośniczek wciąż był nadąsany, obrażony, uwielbiał dokuczać innym i nie potrafił się niczym dzielić. Kiedy nadeszły urodziny Misia Tulisia, znajomi przygotowali dla niedźwiadka przyjęcie - niespodziankę, ale Króliczek Zazdrośniczek zrobił wszystko, aby ją zepsuć i skłócić ze sobą przyjaciół. Dzieci i Kasia musieli nauczyć Króliczka, że przyjaźń ma wielką wartość, a szacunek należy się każdemu- bez względu na jego pochodzenie czy wygląd. Jeśli zwierzak w porę to zrozumie, to być może urodziny Misia da się jeszcze uratować...
Uczniowie w bardzo żywiołowy sposób reagowali na to, co działo się na scenie. Uśmiechnięci i zadowoleni wychodzili ze spektaklu.
Narkotyki to środki nielegalne. Nie przeszkadza to jednak młodzieży, która coraz częściej traktuje je jako dodatek do imprezy, nie licząc się z konsekwencjami. Tymczasem bardzo szybko można wpaść w szpony nałogu. Wówczas „gra” staje się nierówna, a na szali postawione jest to, co przecież powinno być najważniejsze- życie ludzkie.
Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli spektakl pt.: „Jeszcze jeden dzień, jeszcze jeden sen…” i zostali zapoznani z historią dziewczyny-Anety.
Pewnego ranka budzi się ona w szpitalu. Intuicyjnie czuje, że poprzedniej nocy na szpitalnym łóżku toczyła się trudna walka o jej życie… trudna, lecz nie pierwsza, którą pamięta. W jej głowie wciąż dźwięki, urywki rozmów, muzyka, znów rozmowy, krzyki znajomych i to wspomnienie ostatniej, narkotykowej wizji. Dziewczyna jest już jednak obojętna… Na tej samej sali leży Joanna- wesoła, energiczna nastolatka, o której trudno na pierwszy rzut oka powiedzieć, że na coś choruje. Aneta jeszcze nie wie, że to, co ryzykuje za każdym razem sięgając po narkotyki, równocześnie dałoby szczęście Asi. To kolejny rok, kiedy dziewczyna czeka na przeszczep, los tak zadecydował, pogodziła się z tym. Może to spotkanie dwóch odmiennych światów uświadomi Anecie, że warto o siebie walczyć, bo przecież tuż obok jest ktoś, kto oddałby wszystko za kolejny dzień życia.
Spotkanie z bohaterami będzie „lekcją życia” dla naszych uczniów. Mamy nadzieję, że przesłanie spektaklu zapadnie na długo w sercach i umysłach naszych uczniów.
Serdecznie dziękujemy artystom za występy.
Aneta Żak- pedagog
Komiksy piątoklasistów
- 23.11.2022
W ramach obchodów Święta Niepodległości uczniowie kl. V zapoznali się z tekstem "Obrona Grodna 1939 r.”, będącego fragmentem serii "Wojenna odyseja Antka Srebrnego” oraz obejrzeli film nawiązujący do przedstawionych wydarzeń. Następnie namalowali komiksy opowiadające dalszą, wymyśloną historię bohaterskiego chłopca.
Wszyscy podeszli do zadania bardzo odpowiedzialnie. Wykonane rysunki nawiązywały do zsyłki na Syberię i walki Antka o odzyskanie niepodległości. Dialogi charakteryzowały postacie, oddawały klimat tamtych tragicznych dni. Uczniowie wykazali się kreatywnością i pomysłowością.
A. Budzik
Noc nauki i zabawy
- 20.11.2022
- 15
Trudno jest przekonać uczniów, aby z radością czytali lektury szkolne. Dlatego w naszej szkole sięgamy po atrakcyjne metody, aby wyzwolić motywację, zaangażowanie i dobre nastawienie, aby czytanie kojarzyło się z czymś przyjemnym, z chwilami niezwykłymi i miłymi. Pragnąc jednak zachęcić młodzież do lektury i pokazania im, że czytanie jest fajne, długo zastanawiałam się, jak mogę pomóc moim uczniom przeczytać „Quo vadis”- obowiązkową lekturę w klasie 8? I oto pojawił się pomysł nocnego czytania lektury. Chętnych było wielu; ostatecznie 14 uczniów z dwóch klas ósmych w nocy z 18 na 19 listopada spotkało się ze mną na Nocnym czytaniu fragmentów „Quo vadis”.
O godz. 20.00 uczniowie pojawili się ze swoim ekwipunkiem w szkole. Po rozlokowaniu w sali lekcyjnej i wybraniu swego „kawałka podłogi” ustaliliśmy wspólnie program i zasady obowiązujące w czasie nocowania, potem przyszedł czas na lekturę. Rozpoczęliśmy od świata przedstawionego „Quo vadis”, a następnie odczytania fragmentów i zrobienia notatek na podstawie utworu.
O godz. 22.30 zrobiliśmy 40 minutową przerwę na wspólny posiłek i odpoczynek, po nim do 1.30 ponownie pracowaliśmy z lekturą, ale było to połączenie wersji papierowej i audiobooka. Po 1.30 nastąpiła muzyka i zabawa, a także programowanie i kodowanie z użyciem robotów Photon, pozyskanych w programie "Laboratoria Przyszłości".
O 2.20 nadszedł czas na filmową noc i ekranizacje „Quo vadis”, którą można potraktować jako wartościowe uzupełnienie do lektury. Niektórzy zasnęli od razu, ale byli również tacy, którym emocje nie pozwoliły zmrużyć oka aż do godzin porannych. Następnego dnia wszyscy wstali o 6:00 i rozpoczęli dzień od śniadania. Pamiętaliśmy również, by po sobie posprzątać. Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, że noc w szkole to udana impreza! Bardzo dziękuję za pomoc i opiekę nad uczniami paniom: Beacie Górnickiej i Anecie Żak.
Elżbieta Popiel
Nowinki techniczne na potrzeby edukacji
- 20.11.2022
#nowoczesna szkoła w Wyśmierzycach
Pod koniec ubiegłego roku szkolnego 2021/2022 z inicjatywy i dzięki staraniom Dyrektor szkoły Pani Urszuli Imbor został zakupiony do naszej placówki magiczny dywan. Zakup okazał się być strzałem w dziesiątkę. To niewielkich rozmiarów urządzenie, daje wszystkim nauczycielom, a przede wszystkim uczniom, ogromne możliwości nauki poprzez zabawę. Magiczny dywan wyposażony jest w pakiet 210 gier: 50 gier z pakietu FUN, 50 gier z pakietu EDU, 10 gier z pakietu Ekologia oraz 100 gier z pakietu JĘZYK ANGIELSKI. W ramach tych trzech trybów uczniowie mogą rozwijać koordynację wzrokową, ruchową i słuchową podczas wszelkich zajęć organizowanych dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jest to doskonałe rozwiązanie dla najmłodszych uczniów, gdyż wspiera ich pierwsze kroki w nauce literek, cyferek, nazw zwierząt czy owoców, ale wspaniałą zabawę i rozrywkę zapewni także uczniom starszym – liczba gier i aplikacji jest ogromna. Urządzenie można także podłączyć do sieci internetowej, co jeszcze dodatkowo zwiększa jego atrakcyjność i możliwości. Multifunkcjonalny zakup, dzięki któremu jeszcze bardziej możemy wspierać rozwój naszych dzieciaków i młodzieży, od dziś będzie towarzyszył szczególnie nauczycielom prowadzącym zajęcia rewalidacji korekcyjno-kompensacyjne, dydaktyczno-wyrównawcze oraz uatrakcyjni działalność naszej świetlicy szkolnej.
Katarzyna Głaczkowska
Aneta Wójcik
Modele przestrzenne Układu Słonecznego.
- 20.11.2022
- 4
Uczniowie klasy szóstej, w ramach utrwalenia działu "Ruchy Ziemi", wykonali modele przestrzenne Układu Słonecznego. Wykonane przez uczniów prace były bardzo różnorodne, ciekawe i starannie wykonane. Kreatywność w podejściu do zadania budzi podziw i zachwyt. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem, a wykonane prace zostały nagrodzone świetnymi ocenami i wyeksponowane w pracowni geograficznej.
U. Dąbrowska
Odwiedziny w fabryce bombek Szkło-Dekor
- 11.12.2022
- 4
W miniony czwartek uczniowie klas 1,2,3 pod opieką wychowawców i nauczycieli odwiedzili fabrykę bombek Szkło-Dekor w Piotrkowie Trybunalskim. Z wielkim zaciekawieniem poznawali etapy powstawania ozdób choinkowych. Mogli zobaczyć, w jaki sposób malowane są bombki, a także byli świadkami ręcznego ich dekorowania. Największą frajdą były warsztaty dekoracji, kiedy to każdy uczeń miał za zadanie ozdobić 4 bombki według własnego pomysłu. Byli bardzo zaskoczeni, bo takich ilości brokatu i cekinów jeszcze nie widzieli. Uczniowie zabrali do domu swoje dzieła, które na pewno zawisną na ich świątecznym drzewku. Odwiedziliśmy także kino Helios, gdzie w filmie "Świąteczna niespodzianka" uczniowie poznali historię misia, który potrafił mówić ludzkim głosem nie tylko w Wigilię. Z wielką chęcią powędrowali do restauracji McDonald. Bezpiecznie i z ogromnym zadowoleniem uczniowie wrócili do domu. Każda szkolna wycieczka jest wielkim wspomnieniem, do którego wraca się, gdy jest się dorosłym. Wzbogaca o nowe doświadczenia i dostarcza mega wrażeń. Wychowawca kl.1a
Karolina Narożnik
Ćwiczenie czyni mistrza
- 16.11.2022
- 2
Ćwiczenie czyni mistrza
13 listopada - Międzynarodowy Dzień Łamańców Językowych
Język polski jest wprost stworzony do łamania języka. Zapewne większość z nas kojarzy piosenkę Kabaretu Starszych Panów, w której padają słowa: „I wespół w zespół, by żądz moc móc wzmóc…” lub moment z filmu „Jak rozpętałem II wojną światową”, w którym kanonier Franek Dolas bez kompleksów przedstawia się przesłuchującemu go niemieckiemu oficerowi: „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Chrząszczyżewoszczyce, powiat Łękołody”.
Dla jednych łamańce językowe są tylko ciekawostką, dla innych to narzędzie do doskonalenia dykcji i utrzymywania aparatu mowy w świetnej kondycji. Podczas lekcji języka polskiego zaangażowałam klasę 4 i klasy 8 do wspólnej zabawy żywym słowem. W tym celu posłużyła nam głośna lektura wierszyków logopedycznych Małgorzaty Strzałkowskiej. Na początku uczniowie ćwiczyli wymowę na podstawie wierszyków i zdań umieszczonych na gazetce szkolnej. Po rozgrzewce przyszedł czas na coś trudniejszego; na zawody, kto szybciej lub dokładniej powie wylosowane zdanie lub wierszyk. Wierszyki były wyjątkowo trudne do wymówienia, ale uczniowie doskonale poradzili sobie z ich recytacją.
Elżbieta Popiel
Wyśpiewać Niepodległą 2022
- 16.11.2022
Fotorelacje z drugiej odsłony Biesiady Patriotycznej.
7W niedzielę, 13 listopada 2022 r., w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. prof. Franciszka Rosłańca w Wyśmierzycach, odbył się niezwykły koncert dla uczczenia 104. rocznicy Odzyskania Niepodległości pod nazwą: „Wyśpiewać Niepodległą”.
Sala gimnastyczna wypełniła się po brzegi. Uczniom, z entuzjazmem wykonującym najpiękniejsze pieśni i piosenki patriotyczne czy żołnierskie, towarzyszyli rodzice, dziadkowie rodzeństwo. Wokalne prezentacje dzieci i młodzieży przeplatały utwory grane przez orkiestrę dętą, prowadzoną przez kapelmistrza Piotra Manowieckiego. Koncert dopełniały wzruszające wiersze, recytowane przez zwycięzców szkolnego Konkursu Poezji Patriotycznej „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.
Wspomnienia faktów historycznych przypominających drogi Polski do wolności, przywołane w niezwykle sugestywnej scenerii sprawiły, że druga Biesiada Patriotyczna na długo zapadnie w pamięć wszystkim, którzy w niej uczestniczyli.
Dziękujemy Wszystkim, którzy w tym dniu zechcieli odpowiedzieć na zaproszenie i włączyć się do wspólnego śpiewu oraz godnego celebrowania Święta Niepodległości, tak bliskiego sercu każdego Polaka.
Beata Górnicka
Laboratoria Przyszłości - poznajemy robota Photon.
- 16.11.2022
#LaboratoriaPrzyszłości
Podczas zajęć robotyki, realizowanych w ramach programu "Laboratoria przyszłości", uczniowie klas IV-VI poznawali podstawy pracy z robotem Photon. To pierwsza lekcja, mająca na celu przygotowanie uczestników zajęć do korzystania z możliwości aplikacji Photon EDU, w szczególności modułu Robotyka i kodowanie - narzędzia integrującego robota i płytkę mikro:bit.
Beata Górnicka