Życzenia świąteczne
Znani czytają... 5. odsłona
- 9
W ramach innowacji pedagogicznej "Znani czytają, a ja kim będę?" gościliśmy p. Małgorzatę Zajączkowską, Burmistrza Wyśmierzyc, ale także członkinię KGW "Grzmiączki" i Kobiecej Drużyny Pożarniczej w Wyśmierzycach.
Nasi uczniowie pytali o sprawy związane z funkcjonowaniem Urzędu Gminy, ciekawiło ich, jak wygląda praca p. Burmistrz, jaką szkołę trzeba ukończyć, aby pełnić tę funkcję, kto ustala budżet, z jakimi organizacjami współpracuje jednostka samorządowa. Nie zabrakło pytań o plany na przyszłość związane z wybudowaniem basenu, uruchomieniem kina, skateparku czy wymianą bramek na orliku.
Nasz Gość zdradził nam, jakie inwestycje będą realizowane w przyszłości!
P. Burmistrz przyniosła na spotkanie mnóstwo książek, którymi zaczytywała się w dzieciństwie (m.in. "Plastusiowy pamiętnik" i serię książek o Tomku Wilmowskim) oraz te, po które sięga najczęściej.
Przeczytała fragment powieści "Tomek w Krainie Kangurów" A. Szklarskiego.
W podsumowaniu uczniowie napisali: "Praca burmistrza nie jest łatwa, Dowiedzieliśmy się dużo o pracy burmistrza."
Wśród uczniów na pewno znajdą się przyszli działacze samorządowi - wybrzmiało to w jednym ze zdań: "Chcę zostać burmistrzem."
P. Burmistrz podarowała szkole unikatowy egzemplarz "Pana Tadeusza" z niespotykanymi grafikami J. M. Szancera.
W dedykowanym liście umieściła napis: "Niech nasze piękne polskie tradycje i obyczaje zapisane na kartach tej księgi kształtują Waszą tożsamość narodową. Niech będą one kompasem, który wskaże Wam właściwą drogę i pomoże odnaleźć swoje miejsce w świecie."
Dziękujemy za te ciepłe i budujące słowa.
Dziękujemy p. M. Zajączkowskiej - Burmistrzowi Wyśmierzyc za poświęcony czas. Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń w życiu osobistym i w pracy zawodowej.
A. Budzik
PODZIĘKOWANIE
Z WIZYTĄ W BANKU
- 4
Zdobywanie wiedzy na temat oszczędzania i gospodarowania pieniędzmi to kluczowe działania niezbędne dla każdego człowieka. Trzecioklasistom ten temat nie jest obcy. Podczas wizyty w Banku Spółdzielczym w Wyśmierzycach pozyskali wiele potrzebnych informacji dotyczących zarządzania oszczędnościami. Dowiedzieli się m.in. czym jest tajemnica bankowa, z ilu cyfr składa się nr konta bankowego, od którego roku życia można zostać posiadaczem takiego konta. Pracownicy banku przybliżyli specyfikę zawodów wykonywanych w tej placówce: analityk bankowy, doradca klienta, specjalista ds. obsługi klienta, agent kredytowy, kasjer bankowy, konwojent. Uczniowie kl. III bez problemu poradzili sobie z rozwiązaniem zagadek podsumowujących zdobyte informacje. Warto promować ideę mądrego gospodarowania pieniędzmi, gdyż z pewnością zaowocuje to w przyszłości rozważnymi i trafnymi decyzjami finansowymi.
doradca zawodowy
wychowawca kl.III
Karolina Narożnik
Kolorowy tydzień dla ZIEMI!
Kolorowy Tydzień dla ZIEMI!
22 kwietnia jest obchodzony Światowy Dzień Ziemi. Dzień ten wymyślono po to, by ludzie pochylili się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.
W związku z tym w dniach 14-16 kwietnia w ramach celebrowania Dnia Ziemi, prosimy społeczność szkolną, aby dostosowała kolor swojej garderoby do konkretnego dnia. Postawa ta ma na celu zachęcić do aktywnej postawy na rzecz otaczającej nas przyrody.
Poniedziałek (14 kwietnia) – Dzień Ziemi – kolor zielony - symbolizujący roślinność i naturę.
Wtorek (15 kwietnia)– Dzień Wody – kolor niebieski - symbolizujący związek z naturą, w tym z wodą i niebem
Środa (16 kwietnia) – Dzień Słońca – kolor żółty – symbolizujący energię, radość, ciepło i słońce.
Organizatorzy:
Urszula Dąbrowska
Justyna Kostrzewska
Samorząd Uczniowski.
Znani czytają... 4. odsłona
- 6
Tym razem w ramach innowacji pedagogicznej "Znani czytają, a ja kim będę?" gościliśmy p. J. Bombę - Dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Wyśmierzycach, osobę, która dźwiga na swoich barkach ciężar odpowiedzialności za stan czytelnictwa w naszej gminie, oddaną całym sercem swojej pracy, otwartą na wymagania, potrzeby i gusty czytelników, pasjonatkę literatury.
Nasi uczniowie zasypali p. Dyrektor gradem pytań o ulubione książki, przedmioty szkolne, pierwszą przeczytaną lekturę (oczywiście "Dzieci z Bullerbyn"), najgrubszą przeczytaną książkę.
Nie zabrakło zapytań o aspekty pracy bibliotekarza i dyrektora biblioteki. Uczniowie byli ciekawi, ile woluminów liczy biblioteka (około 10.000!), jaką wartość stanowią te książki, skąd biblioteka pozyskuje fundusze na zakup nowych pozycji.
P. Dyrektor J. Bomba przyniosła ze sobą teatrzyk kamishibai, który zachwycił zebranych, i wykorzystała go do przeczytania "Królowej Pszczół Braci Grimm."
W podsumowaniu uczniowie napisali: "Warto odwiedzać bibliotekę", "Praca dyrektora w bibliotece jest ciężka", "Na dzisiejszej lekcji dowiedzieliśmy się, że warto czytać książki."
Dziękujemy p. J. Bombie za poświęcony czas. Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń w życiu osobistym i w pracy zawodowej.
A. Budzik
Dzień Włoski
#Erasmus+ #2024-1-PL01-KA121-SCH-000235464
20#Erasmus+ #2024-1-PL01-KA121-SCH-000235464
09 kwietnia przenieśliśmy się do słonecznej Italii – krainy pysznej pizzy, aromatycznego espresso, romantycznych gondoli i niekończącego się „dolce vita”! Rozpoczęliśmy dzień włoski w rytmie radosnej tarantelli - tradycyjnego tańca, który rozgrzewa serca i duszę! Następnie zaprosiliśmy na przedstawienie „W bajkowym świecie ekobohaterów”. Stworzyliśmy dzień pełen włoskiej magii, który był przyjazny dla naszej planety. Wyjątkowa scenka w naszej włoskiej restauracji była przeprowadzona w języku angielskim. Zachwyciła wszystkich obecnych. Na zakończenie odbyła się degustacja regionalnych potraw kuchni włoskiej.
Z całego serca dziękujemy za obecność Pani Magdalenie Leńczuk, szkoleniowcowi i pilotowi wyjazdów. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie przeżyć ten wyjątkowy czas, pełen emocji, radości i wzajemnej życzliwości. Serdecznie dziękujemy Pani Urszuli Imbor Dyrektor Szkoły, Pani Małgorzacie Zajączkowskiej Burmistrz Wyśmierzyc, Pracownikom Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Wyśmierzycach, Radzie Rodziców oraz Rodzicom. To dzięki Wam nasze wydarzenie nabrało szczególnego blasku. Wasze uśmiechy i ciepłe słowa są dla nas największą nagrodą. Mamy nadzieję, że „Nasza Włoska Przygoda” dostarczyła Wam wielu miłych wrażeń i pozostanie w pamięci na długo. Niech włoskie „dolce vita” towarzyszy Wam każdego dnia – cieszcie się każdą chwilą, troszczcie się o naturę i zawsze miejcie w sercu miejsce na radość i miłość.
Opiekunowie wyjazdu do Włoch.
Prelekcja dla Rodziców
- 1
W dniu dzisiejszym podczas spotkań z rodzicami Pani psycholog Marta Rzewuska przedstawiła prezentację pt: „Rozpoznawanie objawów autyzmu u dzieci i młodzieży. Gdzie uzyskać pomoc?”. 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Poznaliśmy objawy autyzmu, historię i kilka faktów. Obaliliśmy też mit, że autyzmem można się zarazić. Nie oceniaj, reaguj. Dziękujemy Rodzicom za obecność.
Marta Rzewuska psycholog szkolny.
ZAPROSZENIE
Z wizytą na dniach otwartych
- 6
Uczniowie kl. 7 i kl. 8 z wizytą na dniach otwartych w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Białobrzegach
Mamy sukcesy!!!
Uczniowie PSP w Wyśmierzycach znowu w zacnym gronie Finalistów i Laureatów ogólnopolskiego konkursu, który z każdym rokiem ma coraz więcej uczestników! W trzecim etapie Ogólnopolskiego Konkursu Matematyczno-Informatycznego InstaLogik VI edycja 2024/2025 wzięło udział sześcioro uczniów z klas IV-VII.
Z wielką przyjemnością publikuję ich osiągnięcia.
Laureat I miejsca - Piotr Ajdukiewicz (kl. VII)
Laureat III miejsca - Filip Sobieraj (kl. IV) i Grzegorz Górnicki (kl. VII)
Finalista Ogólnopolskiego Konkursu - Antoni Rola (kl. IV), Agata Jarosz (kl. VI) i Stanisław Mańtorski (kl. VII).
Wielkie brawa dla Uczniów za ich wytrwałość i wielkie zaangażowanie.
Gratulacje dla Rodziców Laureatów i Finalistów.
Beata Górnicka
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Autyzm to spektrum zaburzeń neurorozwojowych, które wpływają na sposób postrzegania świata. Dla wielu dzieci z autyzmem szkoła może być sporym wyzwaniem, ale też szansą na rozwój. W jaki sposób efektywnie wspierać dziecko z autyzmem w szkole? Jak wygląda edukacja uczniów, którzy mają zaburzenia ze spektrum autyzmu?
Każde dziecko z autyzmem jest inne – ma odmienne uzdolnienia i możliwości funkcjonowania. Dzieci z autyzmem cechuje niechęć do zmian, przez co mogą mieć problemy adaptacyjne w środowisku szkolnym oraz trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji. Niekiedy mogą też mylnie odczytywać zachowania i gesty, a także gwałtowne reagować na zmianę sytuacji.
Wspieranie dziecka z autyzmem w szkole wymaga zaangażowania całej społeczności szkolnej oraz indywidualnego podejścia do każdego ucznia. Jednak dzięki odpowiedniemu wsparciu można stworzyć przyjazne środowisko szkolne, w którym dziecko z autyzmem poczuje się bezpiecznie i komfortowo.
Pedagodzy
Znani czytają... 3. odsłona
- 8
Na kolejnym spotkaniu w ramach innowacji pedagogicznej,, Znani czytają, a ja kim będę? gościliśmy p. A . Miazgę, rolnika, pasjonata muzyki, lidera zespołu muzycznego. P. Andrzej powitał nas walcem wiedeńskim, przy ostatnich dźwiękach przybyła nasza p. Dyrektor U. Imbor. Kolejna niespodzianka: p. Dyrektor też umie grać na akordeonie! ( mieliśmy okazję to usłyszeć).Nasi uczniowie dopytywali o wszystko: uprawę roślin, hodowlę zwierząt gospodarskich, sprzęt rolniczy. Padały pytania o ulubiony przedmiot w szkole, ulubione piosenki( usłyszeliśmy ,, Biały latawiec) i zespoły muzyczne. P. Andrzej wyjawił, że jego pasją oprócz grania i śpiewania jest czytanie książek(pierwszą przeczytaną była,, Jarzębinka- wszystkich kilkaset).Nasz gość przygotował konkurs dla uczniów; trzeba było odgadnąć gatunek muzyczny prezentowanego utworu( dowiedzieliśmy się też, z jakiego kraju pochodzi).W ,,koncercie życzeń wspólnie przy akompaniamencie zaśpiewaliśmy ,, Hej, sokoły, ,, Przez twe oczy zielone i inne znane utwory, o które poprosili uczniowie.P. Andrzej przeczytał fragment powieści E. Niziurskiego ,, Sposób na Alcybiadesa.W podsumowaniu uczniowie napisali:,, Praca rolnika jest bardzo pracochłonna, ,, Zostanę rolnikiem, ,, Łączenie pracy rolnika z pasjami nie jest łatwe.Spotkanie zakończyło się pożegnalnym marszem.Na koniec p. Andrzej wraz z p. B. Górnicką zagrali i zaśpiewali z nami wspólnie podczas apelu,, Barkę, ulubioną pieśń papieża Jana Pawła II w 20. rocznicę Jego śmierci.Dziękujemy p. A. Miazga za poświęcony czas.
Życzymy dużo zdrowia, pomyślności, realizacji planów i marzeń.
A. Budzik
W hołdzie Papieżowi Polakowi
Społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Wyśmierzycach uczciła 20. rocznicę śmierci Św. Jana Pawła II uroczystym odśpiewaniem "Barki" - ukochanej pieśni Wielkiego Polaka, przy akompaniamencie gitary i akordeonu. Serdecznie dziękujemy Naszemu Gościowi, Panu Andrzejowi Miazdze, za piękną grę.
Beata Górnicka
Konkurs Szachowy
- 4
Z radością informuję, że nasza szkoła wzięła udział w Ogólnopolskim Konkursie Szachowym „Konik Szachowy”, który odbył się 27 marca 2025r . To była wspaniała okazja dla uczniów do rozwijania umiejętności logicznego myślenia oraz rywalizacji z rówieśnikami z całej Polski! Naszą szkołę reprezentowało14 uczniów z klas 1, 2. 3, 4 i 6. Trzymamy kciuki i oczekujemy na ogłoszenie wyników.
Marcin Dygant
PODZIĘKOWANIE
Lekcja zawodoznawcza
- 6
Lekcja zawodoznawcza
Świat profesji, rynek edukacyjny i rynek pracy to ważne obszary, które uczniowie powinni sukcesywnie poznawać, a właściwie odkrywać na kolejnych etapach nauki. Rynek pracy zmienia się nieustannie, dlatego temat profesji i zawodów, kwalifikacji i kompetencji w kontekście współczesnego świata jest bardzo istotną kwestią. Odwiedzając Zakład Produkcji Wyrobów Złącznych " Konopka" w Wyśmierzycach siódmoklasiści i ósmoklasiści poznali proces powstawania śrubek i materiałów podobnych. Właściciel firmy pan Piotr Konopka doskonale nakreślił charakter pracy oraz niezbędne kwalifikacje i kompetencje dla zawodów, które podejmują pracę w tego typu zakładach. Nieustannie powtarzał , iż szkolnictwo zawodowe ma przyszłość. Warto wybrać kształcenie zawodowe, gdyż poprzez nie: zdobywamy konkretne umiejętności, rozwijamy umiejętności praktyczne, zapewniamy sobie dobrze płatny zawód oraz niezależność finansową. szkolny doradca zawodowy Karolina Narożnik
Wyróżnienie w Małym Konkursie Recytatorskim!
- 2
26 marca 2025 r. w BCK ,, Białe Brzegi" odbyły się powiatowe eliminacje do 48. Konkursu Recytatorskiego ,,Warszawska Syrenka" oraz XLII Małego Konkursu Recytatorskiego.
Naszą Szkołę godnie reprezentowali:
Kinga Fliśnik - ucz. kl. IV
Aleksandra Piwowar - ucz. kl. IV
Szymon Bartuszek - ucz. kl. VI
Piotr Ajdukiewicz - ucz. kl. VII
Lena Kawińska - ucz. kl. VII
Łącznie w obu konkursach wzięło udział 116 recytatorów. Członkowie Komisji Jury podziękowali za tak liczny udział w dniu konkursów, który określili Świętem Kultury Żywego Słowa. Recytatorzy za pomocą dobranego repertuaru przekazywali różne emocje, odkrywali piękno swojego wnętrza. Dostarczyli publiczności wielu wspaniałych wrażeń artystycznych.
W XLII Małym Konkursie Recytatorskim, w kategorii wiekowej 12 - 15 lat, uczeń Szymon Bartuszek zdobył Wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!
Wszystkim Uczestnikom konkursów recytatorskich dziękujemy za zaangażowanie i piękną postawę oraz życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka klas I-III
- 12
21 marca klasy I-III wyruszyły na wycieczkę do portu lotniczego Warszawa - Radom. Niesamowitych wrażeń dostarczyła młodym odkrywcom wizyta w parku naukowo- rozrywkowym Flyport by Baltona. Podczas super zabawy można było przekonać się jak działa żyroskop, łazik księżycowy, kontrola lotu, bagażu czy symulator lotu. Była to także okazja, aby poznać wiele innych ciekawostek związanych z lotnictwem. Następnie funkcjonariusze Straży Granicznej zaciekawili uczestników wycieczki informacjami na temat swojej pracy i sprzętu, który jest używany w codziennym pełnieniu służby. Serdecznie dziękujemy za możliwość spotkania. To była cenna, inspirująca lekcja.
Przygoda w Hopa Lupa
- 10
W promieniach zachodzącego słońca żegnamy Łódź i naszą przygodę w Hopa Lupa. Atrakcji było co niemiara. Skakaliśmy, fikaliśmy koziołki, zjeżdżaliśmy na kole, zmierzyliśmy się ze wspinaczką i zjazdem tyrolką. Odważni pilotowali samolot i próbowali sił w symulacjach lotu.
Jeździliśmy gokartami w Bumper Car. Znaleźliśmy się w prawdziwym raju dla fanów wirtualnej zabawy, wśród 150 maszyn w tym automatów VR, sportowych oraz zręcznościowych. Spróbowaliśmy się w różnorodnych grach, immersyjnych doświadczeń w wirtualnej rzeczywistości po emocjonujące wyzwania zręcznościowe (złowiliśmy misie, pokemony, krokodyle i inne pluszaki).
Pokrzepieni jedzonkiem w McDonald’s w wyśmienitych humorach wracamy do szkolnej rzeczywistości.
Aktualności
Co nowego w szkole?Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja
- 27.04.2023
- 12
Uroczystym wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczął się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. Recytatorzy z kl. V i VI deklamowali wiersze o wolności i niepodległości. Wydarzenia z tamtych dni przybliżyli nam chłopcy z kl. V w scence nawiązującej do okoliczności uchwalenia tej pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji w dniu 3 maja 1791 r. Oprawę muzyczną zapewnił chór szkolny pod batutą p. B. Górnickiej.
Wszyscy z zainteresowaniem wysłuchali tekstów i wspólnie zaśpiewali patriotyczne piosenki.
Anna Budzik
Szkolny Dzień Gier Planszowych
- 01.05.2023
- 22
Szkolny Dzień Gier Planszowych
Z inicjatywy Pani dyrektor Szkoły Urszuli Imbor, w czwartek 27.04. Uczniowie klas 1-3 wzięli udział w Szkolnym Dniu Gier Planszowych oraz w Mini Turnieju Szachowym. Uczniowie z zaangażowaniem i zapałem zagrali m. in. w Gorący ziemniak, 5 sekund, Monopoly, Kalambury, Chińczyk, Dooble, Uno, Grzybobranie i inne.
Gry planszowe to nie tylko sposób na relaks i ciekawą rozrywkę ale także zajęcie, które wspiera rozwój naszej wiedzy i wyobraźni. Angażuje kluczowe obszary naszego myślenia, takie jak: pamięć, planowanie, dedukcja czy liczenie. A co najważniejsze – spotkanie przy grach uczy współpracy i zasad fair play. Jest to idealny sposób spędzenia czasu z innymi kolegami i koleżankami.
Dziękujemy również Uczniom klas 6, 7 i 8 za udział i zaangażowanie w Mini Turniej Szachowy.
Nauczyciele klas I-III
Konkurs plastyczny "Witaj Majowa Jutrzenko"
- 01.05.2023
- 9
Konkurs Plastyczny „Witaj Majowa Jutrzenko” dla klas I-III
W kwietniu, w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Plastyczny „Witaj Majowa Jutrzenko” dla klas I-III. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej poświęconej Dniu Flagi - 2 maja oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wpłynęło 35 prac.
Szkolna Komisja Konkursowa dokonała oceny prac i wyłoniła laureatów.
Oto wyniki:
Klasa I
I miejsce Jagoda Łysakowska
II miejsce Katarzyna Ajdukiewicz
III miejsce Jakub Szymczyk
Klasa II
I miejsce Jan Górnicki
II miejsce Filip Wróblewski
III miejsce Maja Kacperkiewicz
Klasa III
I miejsce Wiktoria Ajdukiewicz
II miejsce Alan Drelich
III miejsce Bartłomiej Kopycki
Wyróżnienie
Wiktor Dąbrowski kl. II
Marcel Łabędzki kl. II
Praca Jana Górnickiego została wytypowana do udziału w Kuratoryjnym Konkursie Plastycznym „Witaj Majowa Jutrzenko”.
Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i upominki.
Wyróżnione prace można obejrzeć na wystawie w korytarzu szkolnym.
Jadwiga Furmańska
Odwiedziny przedszkolaków
- 27.04.2023
- 6
Przedszkolaki z Przedszkola Przyjaciół Kubusia Puchatka wzięły udział w lekcji otwartej ,, Szacowanie i ważenie - poznajemy jednostkę masy - kg”. Była to okazja do zobaczenia jak przebiega nauka w szkole, jak zdobywają wiedzę koledzy i koleżanki w klasie pierwszej. Dzieci z grupy Puchatki bardzo aktywnie włączyły się do udziału w lekcji, a po zajęciach udały się na spacer po szkole.
Profilaktyka uzależnień
- 27.04.2023
- 1
Profilaktyka uzależnień
Klasa 7, 8a, 8b uczestniczą w realizacji programu profilaktycznego Unplugged. Głównym celem programu jest przeciwdziałanie i ograniczenie używania substancji psychoaktywnych: alkoholu, tytoniu, narkotyków przez młodzież. Ważne, aby młodzi ludzie mieli świadomość jak niebezpieczne skutki niesie za sobą korzystanie z używek i jak asertywnie zachować się w ryzykownych sytuacjach.
Szkolni realizatorzy
Aneta Wójcik
Urszula Dąbrowska
O jastrzębiu i rarogach stepowych...
- 22.04.2023
Tego był nam potrzeba!
19Po długiej, zimowej przerwie, ponurych i dżdżystych dniach mogliśmy odpocząć na łonie przyrody i uczestniczyć w niezwykle ciekawym spotkaniu. A gościliśmy w domku myśliwskim koła łowieckiego "Trop", znajdującego się na terenie rezerwatu "Sokół" w Kiedrzyniu, położonym niedaleko Kostrzyna.
To niezwykle urokliwe i czarowne miejsce. Z inicjatywy p. J. Kostrzewskiej odbyło się spotkanie z sokolnikiem, p. Dawidem Kawińskim, absolwentem naszej szkoły. Podczas ciekawej prelekcji, dotyczącej pracy sokolnika (to bardzo odpowiedzialne i potrzebne zajęcie) poznaliśmy zwyczaje jastrzębia gołębiarza, który pomaga p. Dawidowi patrolować lotnisko w Warszawie i Modlinie. Jastrzębie i sokoły przepłaszają ptaki, które mogłyby być zagrożeniem dla lądującego samolotu. Podziwialiśmy jednego z tych mądrych ptaków - Majkę, którą p. Dawid trzymał na ręku na ochronnej rękawicy.Dowiedzieliśmy się ciekawostek o życiu sokoła i innych drapieżnych ptaków zamieszkujących tereny Polski. Dwa z nich, rarogi stepowe - Pola i Ozzy, przytroczone do specjalnych podstawek, cały czas godnie prezentowały się podczas spotkania, nie zmieniając pozy i nie reagując na okrzyki zachwytu młodych przyrodników. Wszyscy z zaciekawieniem przysłuchiwali się wykładowi, a tym, którym zabrakło miejsca na ławach, trafiła się gratka(!) - usiedli na skórze z dzika.
Z wypowiedzi uczniów (po spotkaniu) "na gorąco”:
Florian, kl. V: "Sokół wędrowny potrafi rozwinąć prędkość do 400 km /h."
Piotr, kl. V: "Sokolnictwo jest przydatne również do penetrowania terenów uprawnych i na wysypiskach śmieci. Mimo, że bielik jest największym ptakiem drapieżnym w Polsce, nie jest agresywny.”
Krystian, kl. V: "W ciągu półtora miesiąca od wyklucia się z jajka jastrząb próbuje już swoich sił w lataniu.Ubarwienie zmienia się wraz z wiekiem ptaka. Sokoły mają na łebku specjalne kapturki, które zakrywają im oczy, wówczas nie atakują. Skrzydła tych ptaków są bardzo wrażliwe, dlatego bezpieczniej jest głaskać je po brzuszku.Rozpiętość skrzydeł orła bielika wynosi do 2 m. Jastrząb gołębiarz waży około 1 kg. Samica jest większa od samca.”
Szymon, kl. V: "Jastrząb gołębiarz poluje na zwierzęta wielkości gołębia”.
Po prelekcji podziwialiśmy trofea myśliwskie, rozmieszczone w domku, a później przyszedł czas na zdjęcia z jastrzębiem gołębiarzem, oczywiście w ochronnej rękawicy.Ptak emanował spokojem, okazał się niezwykle fotogeniczny.
Magiczne słowa
- 19.04.2023
- 1
Magiczne słowa
Proszę, dziękuję oraz przepraszam, to ważne słowa, które pomagają w nawiązywaniu pozytywnych relacji z innymi ludźmi. Nauka magicznych słów jest bardzo prosta i polega na częstym ich używaniu w codziennej komunikacji. Przekonali się o tym pierwszoklasiści podczas inscenizacji znanego i lubianego wiersza dla dzieci "Kwoka" autorstwa Jana Brzechwy. Etiuda teatralna została przygotowana przez grupę uczniów klasy czwartej i prezentowała zasady dobrego zachowania podczas przyjmowania gości. W przedstawieniu udział wzięli: realizator dźwięku – Bartek, narrator – Magda; główną rolę odegrała Emilka, która wcieliła się w postać Kwoki; świetniesię bawili wcielając w role pozostałych postaci z wiersza: Lena, Antek, Wiktoria i Michał. Wszyscy patrzyliśmy z podziwem na talent, umiejętności aktorskie i zaangażowanie uczniów klasy czwartej w przedstawieniu. Adaptacja teatralna wiersza wzbudziła wiele emocji wśród widzów – uczniów klasy pierwszej. Dzieci bawiły się doskonale, a uśmiechy nie znikały z ich twarzy.
Elżbieta Popiel
Święto Chrztu Polski - uroczysta akademia
- 14.04.2023
- 8
W piątek, 14 kwietnia 2023 r., przypada 1057. rocznica Chrztu Polski. W przeddzień święta społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. bł. ks. prof. Franciszka Rosłańca uczciła tę ważną rocznicę uroczystą akademią.
Gratulacje dla naszych młodych artystów.